Marokas

Marokas – tautų ir kraštovaizdžių mozaika

Marokas – tai viena įdomiausių ir egzotiškiausių šalių, esančių Afrikos žemyne. Šalies krantus skalauja Atlanto vandenynas ir Viduržemio jūra, kurių vandens temperatūra retai nukrinta žemiau 16 °C. Marokas laikomas „saugiąja“ Afrikos dalimi, kuri turistams bene lengviausiai pasiekiama. Šalis sužavi kontrastais – senovės paveldu ir modernėjančia aplinka, kuri suteikia Marokui dar daugiau šarmo. Šalies istorija skaičiuoja jau ne vieną tūkstantmetį, įvairūs teritorijoje esantys istoriniai objektai yra įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą. Per ilgus šimtmečius čia gyveno daugybė įvairių tautų, kurios įtvirtino Maroke tam tikras tradicijas. Būtent dėl šios priežasties Marokas yra toks daugiaspalvis ir paliekantis tikrai įsimintinus įspūdžius. Marakešas, Kasablanka ir Sacharos dykuma – tai tik trys valstybės įžymybės, Maroke tikrai pamatysite kur kas daugiau!

UPS, nieko neradome



KLIMATAS

Šalies gilumoje vyrauja žemyninis klimatas, prie vandens – subtropinis. Ištisus metus Maroke šilta ir drėgna, kritulių galima tikėtis tik kovo ir lapkričio mėnesiais. Įvairiuose Maroko regionuose temperatūra gali labai skirtis: rytuose, pietuose ir dykumose temperatūra visada yra aukšta, o kalnuose ar atokiose teritorijose naktį temperatūra gali nukristi žemiau nulio. Geriausias laikas keliauti į Maroką – vasaros pradžia, kol temperatūra dar nėra labai aukšta.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

20

21

16

22

23

24

26

26

22

24

23

15

Vandens temperatūra

18

17

16

18

18

20

21

21

22

21

20

15

KAIP PAŽINTI MAROKĄ?

Norintiems geriau pažinti Maroką rekomenduojama rinktis keliones traukiniu. Traukiniai čia yra vieni geriausių visoje Afrikoje, jais keliauti patogu, o bilietų kainos yra nedidelės. Traukiniai kursuoja tarp Marakešo, Kasablankos, Rabato, Feso, Oufdos ir Mekneso miestų. Traukiniai Maroke skirstomi į tris grupes – vietinius, greituosius ir naktinius. Tvarkaraščius galima rasti traukinių stotyse ir internetinėse svetainėse.
Taip pat galima rinktis kelionę autobusu – į kai kuriuos svarbius miestus traukiniai nevažiuoja, tad autobusai gali būti puiki alternatyva. Tarpmiestiniai autobusai paprastai yra gana patogūs, dauguma jų turi oro kondicionierių, kas itin aktualu vasaros metu.
Kurortuose taksi paslaugos pasirenkamos dažniausiai – tai nėra brangu, ir, žinoma, labai patogu. Daugelis taksistų automobiliuose turi taksometrus, naktį dažniausiai taikomas dvigubas tarifas. Kelionė kurorto ribose paprastai kainuoja 1-2€.
Automobilio nuoma parai Maroke kainuoja nuo 40 iki 200 eurų. Išsinuomoti automobilį gali 21 metų sulaukę asmenys, kurie turi tarptautinį vairuotojo pažymėjimą.
Iš Maroko taip pat galima keliauti keltu – tokiu būdu galite pasiekti Ispaniją (kelionė truks vos 30 minučių), bilietas į vieną pusę kainuos 30-40 eurų.

MAROKO VIRTUVĖ

Maroką nuo Ispanijos skiria tik Gibraltaro sąsiauris, tad nieko nuostabaus, kad Maroko virtuvė yra artima Viduržemio jūros šalių maisto gaminimo tradicijoms. Gamindami valgį marokiečiai stengiasi laikytis sezoniškumo ir paprastumo balanso, populiarūs kupranugario mėsos, jautienos, vištienos ir avienos valgiai, pagrindiniu angliavandenių šaltiniu laikomi ryžiai, duona ir kuskusas. Kai kurie valgiai yra aštroki, jei į juos dedamas tradicinis aitriųjų paprikų padažas „harisa“. Tradiciniams valgiams būdingas kontrastas – kartais patiekalai tuo pat metu gali būti ir saldūs, ir aštrūs, ir sūrūs. Mėsos patiekalai dažnai ruošiami su šviežiais ar džiovintais vaisiais. Tradicinių pietų metu įprasta patiekti daugybę įvairių patiekalų, valgant stalo įrankiai nėra naudojami – valgoma dešinės rankos dviem pirštais (viduriniuoju ir rodomuoju).

Tradiciniai patiekalai, kuriuos verta paragauti nuvykus:

  • Tadžija – patiekalas, kuris itin populiarus Marakeše. Tai – specialiame dubenyje troškinta mėsa ar žuvis su daržovėmis;
  • Pastilia – šventinis patiekalas, kuris ruošiamas ypatingomis progomis, pavyzdžiui, laukiant svečių. Tai – duonos kepale įdaryta vištiena arba karvelio mėsa su mėtų lapais;
  • Kuskus – vienas svarbiausių tradicinės virtuvės elementų, kuskusas dažnai patiekiamas kaip garnyras prie mėsos patiekalų;
  • Ksra – tradicinė duona;
  • Kefta Mqawara – mėsos kukuliai, užkepti su kiaušiniu;
  • Charira – populiariausia marokiečių sriuba, gaminama iš avienos, pupų ir kalendrų;
  • Rozz bel Hleeb – ryžių pudingas su apelsinų žiedais;

Tradiciniai alkoholiniai gėrimai:

  • Semillon, Cabernet, Ksar – tai trys populiariausios vietinio vyno rūšys;
  • Mahia – maždaug 38 laipsnių figų degtinė;
  • Flag special ir Casablanca – populiariausios alaus rūšys.

NAUDINGA INFORMACIJA

Kalba: Maroke kalbama net 6 kalbomis. Oficiali kalba yra arabų, taip pat kalbama amazigh, Maroko arabų, Verneculat berberų, Hassaniya arabų ir prancūzų kalbomis. Vietiniai gyventojai šiek tiek kalba anglų kalba.
Sveikata: nerekomenduojama gerti vandenį iš čiaupo. Parduotuvėse parduodamas vanduo buteliuose yra sveikas ir skanus, be to, nebrangus. Rekomenduojama pasirūpinti ne tik priemonėmis nuo saulės, bet taip pat ir purškalais nuo uodų.
Pinigai: nacionalinė valiuta yra Maroko dirhamas (trump. MAD), vienas euras atitinka maždaug 10 dirhamų. Išsivežti iš šalies Maroko dirhamus yra draudžiama.
Apranga: marokiečiai yra pratę prie vakarietiškos turistų aprangos, todėl rinkitės tokią aprangą, kuri būtų patogi jums patiems. Atkreipkite dėmesį į tai, kad dienos gali būti labai karštos, o vakarai – vėsūs, todėl pasiimkite ir šiltesnių drabužių.
Draudimai: draudžiama fotografuoti ir filmuoti karinius ir kitus valstybinės paskirties objektus. Vietinių gyventojų negalima fotografuoti be jų sutikimo, už tai jie gali prašyti atlygio, kuris paprastai svyruoja nuo 3 iki 5 Maroko dirhamų.

PRAMOGOS MAROKE

Fesas yra buvusi Maroko sostinė, įkurta dar aštuntajame amžiuje. Miestas pribloškia išskirtine architektūra, miesto senamiestyje nusidriekusių gatvelių gausa, garsiosiomis Kairuano ir Medersa el Sahrij mečetėmis, ir odų raugykla, kuri labiausiai domina turistus. Odos raugykla – tai dirbtuvės po atviru dangumi, kurios veikia jau daugiau nei devynis tūkstantmečius.

Agadiras yra laikomas Maroko turizmo perlu, nes čia šalies svečius masina ilgi smėlėti paplūdimiai, vandenyno bangos ir tolumoje besidriekiantys kalnai. Agadire yra siūlomos įvairios rytietiškos pramogos, tokios kaip jodinėjimas kupranugariais, kaljano rūkymas, ir t.t. Pajūryje esančios parduotuvės vilioja išskirtinėmis prekėmis bei neįprasta architektūra – net jei nežadate nieko pirkti, čia tikrai verta pasidairyti!

Essaouira – tai turistus viliojantis miestas šalia Atlanto vandenyno, kur galima gėrėtis nepakartojamu vaizdu. Miestas labiau primena Europos, bet ne Afrikos žemyną, gatvės pulsuoja viduramžių atmosfera. Čia rasite kelias turizmo zonas, kuriose galima išbandyti įvairias aktyvias pramogas.

Saidia – miestas, įsikūręs šalia Alžyro sienos. Bene labiausiai poilsiautojus vilioja 14 kilometrų nusidriekusi pakrantė. Vietovė tinka ir ramiam, ir aktyviam poilsiui.

Sacharos dykuma neabejotinai yra viena didžiausių Maroko įžymybių. Tai – karščiausia ir didžiausia dykuma, kurioje vasaros metu temperatūra pasiekia 50 °C. Dykumoje lyja tik kas kelerius metus, ir tai trunka vos keletą minučių. Keliauti per dykumą galima tik kupranugariais.

Kasablanka – tai didžiausias Maroko miestas, kuriame gyvena net penki milijonai gyventojų. Labiausiai turistus žavi miesto kontrastai: čia susipina modernizmas ir tūkstantmečius skaičiuojančios šalies tradicijos. Naktinio gyvenimo mylėtojams tiesiog privalu nuvykti į miesto pajūrį, kur rasite daugybę diskotekų ir restoranų. Žymiausios Kasablankos lankytinos vietos: Ain Djab pajūrio kelias, Habu kvartalas, Hasano II mečetė (joje vienu metu gali melstis net 25000 žmonių!)

Marakešas yra miestas, įsikūręs beveik pačiame šalies centre. Marakešas neretai dar yra vadinamas rytietiškosios šalies dalies širdimi arba Raudonąja oaze. Į šį miestą rekomenduojama atvykti visiems, kurie nori pamatyti tikrąjį Maroką. Lankydamiesi Marakeše būtinai nuvykite į Djemna El Fna aikštę, kurioje gyvenimas virte verda. Miestas sužavės žaluma – jame yra net 180 000 palmių ir kitų augalų. Populiariausi Marakešo objektai: Mažorelio sodas, Kutubijos mečetė, Bachijos rūmai.

Rabatas yra Maroko sostinė, įsikūrusi šalies šiaurės vakaruose. Miesto įžymybėmis laikomi objektai – Hasano bokštas, Mohamedo V mauzoliejus, Udajo tvirtovė, botanikos sodas, garsėjantis milžiniškais agavos žiedais (kai kurie jų siekia net 10 metrų).

Atlaso kalnai gali būti pasiekiami iš Marakešo, kelionė trunka maždaug 40 minučių. Šios išvykos metu galima pasigėrėti nepakartojamo grožio kalnais ir kaimeliais. Atlaso kalnų regione gausu įspūdingų tarpeklių ir mečečių. Vieni įspūdingiausių tarpeklių – Todra ir Dadesas, esantys pietiniame Aukštųjų Atlaso kalnų krašte.

Meknesas – tai Atlaso kalnų plynaukštėje įsikūręs miestas, kuriame rasite daugybę mečečių ir rūmų, sodų, kurie garsėja įspūdinga augmenija, turgavietėmis, kuriose galima įsigyti neįprastų pirkinių.

Šefšauenas dar vadinamas mėlynuoju miestu, kuriame tiesiog akys raibsta nuo šios spalvos. Mėlynos spalvos ne tik vanduo ir dangus, bet taip pat ir namai, gėlių vazonėliai, suoliukai, ir t.t. Vienas populiariausių miesto objektų – minaretas su vienuolika dantytų bokštelių. Taip pat miestas garsėja audiniais, kilimais ir tradiciniu ožkos pieno sūriu, kurio tiesiog nuodėmė neparagauti.

Kelaa Mgouna – tai Dadeso slėnyje įsikūrusi rožių karalystė, kurioje pamatysite (ir užuosite!) tūkstančius rožių. Kiekvieną pavasarį miestas puošiamas „rožių kilimais“. Kasmet gegužės pirmąją savaitę yra organizuojamas derliaus nuėmimo festivalis.