Laplandija

Laplandija - privers vėl patikėti stebuklais

Laplandija, kitaip dar vadinama Sapni, – tai istorinis Europos regionas, kurio didžioji dalis patenka už Poliarinio rato. Daugybė keliautojų čia atvyksta savo akimis išvysti Kalėdų senelį ir jam talkinančius elnius, tačiau Laplandija įžymi ne tik tuo. Turistus masina neįprastos pramogos – kelionės sniegomobiliais, elnių tempiamomis rogėmis ar šunų kinkiniais. Kalėdos daugeliui žmonių asocijuojasi su sniegu, todėl galima būti tikriems, kad Laplandijoje jo rasime tikrai daug. Nors čia ištisus metus klimatas yra gana atšiaurus, tačiau žmonės Laplandijoje yra labai šilti. Kelionė į Laplandiją leis jums iš naujo patikėti stebuklais, o čia jų tikrai nestinga!

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Pirmasis sniegas Laplandijoje gali iškristi rugpjūtį ar rugsėjį, tačiau tikroji žiema čia prasideda lapkritį. Žiemos pradžia paprastai būna labai šalta, nuo lapkričio iki balandžio saulė pasirodo tik kelioms valandoms per dieną. Tai – tamsiausias metų periodas. Žiemos metu Laplandijoje susidaro 50-100 cm ar dar didesnė sniego danga, todėl šis regionas yra tikra slidininkų svajonė. Šalčiausias metų mėnuo – vasaris, kuomet vidutinė oro temperatūra siekia -10°C. Didžiausio turistų antplūdžio Laplandija sulaukia kovo-gegužės mėnesiais. Šiuo laikotarpiu oro temperatūra vis dar yra gana žema, tačiau galima džiaugtis saulėtomis dienomis.
Vidutinė oro temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

-9

-10

-6

2

9

14

17

15

10

4

-2

-6

 

ĮDOMŪS FAKTAI APIE LAPLANDIJĄ

 • Laplandijoje sninga maždaug 180-220 dienų per metus;
 • Laplandijos gyventojų tankis yra labai nedidelis – kvadratiniam kilometrui tenka vos du gyventojai;
 • Laplandija daugumai žmonių asocijuojasi su Kalėdų seneliu, nešančiu dovanas, bet ar kada susimąstėte, kodėl jis į namus patenka būtent per kaminą? Viena legenda pasakoja, kad Kalėdų senelis norėjo pagelbėti trims sunkiai besiverčiančios mergaitėms, ir norėjo joms įteikti po maišą pinigų. Pirmus du kartus jis juos įmetė per langą, tačiau trečią kartą jis buvo uždarytas, todėl juos teko įmesti per kaminą;
 • Suomiai yra nenurungiami... kavos gėrėjai! Vienas asmuo per metus išgeria maždaug 160 litrų kavos.

KAIP PAŽINTI LAPLANDIJĄ?

Automobilių Laplandijoje yra nedaug. Vairuotojas, pamatęs du susidūrusius automobilius, būtinai pajuokaus, kad susidarė automobilių spūstys. Dėl mažo gyventojų tankio galima nesibaiminti, kad pakliūsite į automobilių kamščius. Automobilio nuoma parai kainuos maždaug 30-40 eurų, priklausomai nuo pasirinktos bendrovės. Daugelį miestelių galima pasiekti autobusu. Labai rekomenduojama išbandyti keliones sniegomobiliais, elnių tempiamomis rogėmis ir šunų kinkiniais.

LAPLANDIJOS VIRTUVĖ

Laplandijos virtuvėje dominuoja riebus ir sotus maistas. Populiariausi patiekalai yra gaminami iš elnienos (poro). Elnių bandos ganomos laisvėje, minta natūraliu maistu, todėl Laplandijoje patiekiami elnienos patiekalai yra ne tik skanūs, bet taip pat ir sveiki. Viešėdami Laplandijoje turėsite galimybę paragauti prabangaus deserto, gaminamo iš tekšių (šios uogos dar vadinamos Šiaurės apelsinais), iš kurių gaminami likeriai, uogienės ir kiti saldūs gaminiai. Laplandijoje šios erškėtinės uogos vadinamos lakki arba hilla.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Poronkaristys – elnio kumpis, patiekiamas su bruknių arba grybų padažu;
 • Riekko – snieginės putpelės kepsnys;
 • Lihapullat – mėsos kukuliai;
 • Karjalanpiirakka – ruginės tešlos pyragaičiai;
 • Makkara – tradicinės dešrelės;
 • Kalakukko – pyragaičiai su žuvimi ir lašiniais;
 • Korvapuusti – bandelės su cinamonu;
 • Lohikeitto – lašišos sriuba.

Laplandijos alkoholiniai gėrimai:

 • Sima – midus;
 • Sahti – tradicinis suomiškas alus;
 • Kilju vynas.

NAUDINGA INFORMACIJA

Kalba: suomių.

Pagrindinės frazės suomių kalba:

 • Kyllä – taip;
 • Ei – ne;
 • Kiitos – ačiū;
 • Ole hyvä – prašom;
 • Hyvää päivää – laba diena;
 • En ymmärrä – aš nesuprantu;
 • Puhutko englantia? – ar kalbate angliškai?

Valiuta: euras.

Kainos: arbata ar kava kavinėje kainuos maždaug 2-4 eurus, pietūs – 15-20 eurų, suvenyrai – 7-20 €, nuotrauka su Kalėdų seneliu – 40 €.

Saugumas: brangius daiktus rekomenduojama palikti viešbučio kambario seife arba registratūroje. Prieš vykdami pasirūpinkite kelionės draudimu.

Arbatpinigiai: jų palikti nėra būtina, nes paprastai į sąskaitą įtraukiamas 7-10 procentų aptarnavimo mokestis. Galima palikti arbatpinigių kambarių tvarkytojams ir nešikams, 1-2 € yra pakankama suma (kai kuriuose viešbučiuose galima rasti dėžučių, ant kurių parašyta „1€“).

Lauktuvės: medžio drožiniai, kava, Kalėdų senelio atributika, pirties reikmenys, saldumynai, elnienos gaminiai, sūris, rankų darbo gaminiai iš elnių odos.

PRAMOGOS LAPLANDIJOJE

Ranua zoologijos sodas – puiki tarpinė stotelė keliaujant aplankyti Kalėdų senelį. Ranua zoologijos sodas buvo įkurtas 1983 metais. Čia ištisus metus galima pamatyti 50 rūšių gyvūnų (iš viso – apie 200 individų). Zoologijos sodo lankytojai gali iš arčiau pamatyti lūšių, briedžių, rudųjų meškų, vilkų, ir t.t. Zoologijos sodo aplinka sukurta taip, kad kuo labiau primintų laukinę gamtą. Žiemos metu čia taip pat galima pasigrožėti unikaliomis skulptūromis iš sniego, pasivažinėti sniegomobiliais ar haskių tempiamomis rogėmis. Taip pat yra siūlomas naktinis safaris po parką – tai unikali galimybė nakties metu stebėti nemiegančius gyvūnus. Jei sušalsite, užsukite į iš ledo išskobtą barą Igloo.

Rovaniemis – miestas, kuris yra laikomas oficialia Kalėdų senelio tėviške. Rovaniemis nuo Ranua zoologijos sodo yra nutolęs maždaug 80 kilometrų. Ši vietovė yra ideali vieta stebėti Šiaurės pašvaistes (tą galima daryti nuo rugsėjo – balandžio mėnesiais). Viena populiariausių pramogų Rovaniemyje – pasivažinėjimas šunų kinkiniais, kurie yra organizuojami lapkričio – balandžio mėnesiais. Haskių fermas Rovaniemyje galima aplankyti ištisus metus. Santos parkas garsėja tuo, kad čia galima pamatyti tikrą Kalėdų senelį ir su juo nusifotografuoti. Taip pat čia veikia pašto kontora ir suvenyrų parduotuvė. Dar viena Rovaniemio įžymybė – tai Miškininkystės muziejus, kuris žavi savo unikalumu. Tai – vienintelis tokio pobūdžio muziejus Suomioje, kuriame galima susipažinti su Laplandijos kultūra ir gyvenimu miškuose. Lankantis Rovaniemyje taip pat verta užlipti ant Ounasvaara kalvos, nuo kurios atsiveria tikrai įstabūs vaizdai. Iš aukštai galėsite stebėti susikertančias upes (Ounasjoki ir Kemijoki), miestą ir profesionaliomis trasomis skriejančius slidininkus.

Netoli Rovaniemio veikia Arktikum muziejus, kuriame pasakojama apie gyvenimą Šiaurėje. Čia galima išgirsti vis dar gyvuojančių ir jau mirusių Šiaurės tautų kalbų, apsilankyti jurtose, stebėti tikras ir dirbtines Šiaurės pašvaistes.

Šiaurės pašvaistės namas yra už 10 kilometrų nuo Sodankyla miestelio. Čia galima atvykti bet kuriuo metų laiku. Svečiams užtikrinamas komfortas – kol lauke šviesu, galima žiūrėti įvairius vaizdo įrašus, o sutemus Šiaurės pašvaistė stebima per stiklines lubas. Švytėjimas priklauso nuo saulės intensyvumo – kuo ji bus aukščiau, tuo nuostabesniu reginiu bus galima pasigrožėti.

Kamisak šunų ferma yra vienas lankomiausių objektų. Čia atvyksta ne vien tik šunų mylėtojai, bet taip pat ir žiemos sporto entuziastai. Norintys gali išbandyti tokį neįprastą sportą ir pasigrožėti gamtos vaizdais. Po smagių pramogų būsite pakviesti pasišildyti tradicinėje suomių troboje. Svarbu žinoti, kad pasivažinėjimas šunų kinkiniu yra labai populiari pramoga, todėl jums patogų laiką rekomenduojama rezervuoti iš anksto.

Malla gamtos rezervatas jau daugiau nei šimtmetį yra saugomas valstybės. 29 kvadratinių kilometrų ploto rezervatas pavergs savo unikaliu grožiu. Šio rezervato didžiausia įžymybė – tai 1029 metrų aukščio Saana kalnas. Ne ką mažiau dėmesio sulaukia ir Kilpisjarvi ežeras, tyvuliuojantis tokio pat pavadinimo kalnuose. Rezervate galima pamatyti gausybę įvairių retų augalų rūšių, pasigrožėti čia gyvenančiais elniais, strazdais ir kitais gyvūnais.

Purnumukka elnių ferma yra viena labiausiai lankomų Laplandijos vietų. Vietiniai gyventojai elnius laiko šventais gyvūnais, todėl jie yra labai globojami. Elnių fermoje galėsite ne tik pasigrožėti šiais gyvūnais, bet taip pat išgirsti įvairių įdomių faktų. Galima rinktis ne vien tik pasivaikščiojimą pėsčiomis, bet taip pat ir pasivažinėjimą elnių tempiamomis rogėmis.