Makedonija

Makedonija – kalnų ir architektūrinio paveldo šalis

Makedonija – nedidelė, bet labai graži šalis, turistus žavinti kalnais ir nuostabaus grožio parkais. Didžiausias ir gražiausias Makedonijos nacionalinis parkas įsikūręs pasienyje su Albanija. Čia galima pamatyti aukščiausią šalies kalną Galem Korab, dėl kurio aukščio iki šiol verda diskusijos. Mėgstantys išvykas į kalnus kelione tikrai nenusivils, nes viešėdami Makedonijoje galės pasirinkti juos labiausiai dominančias ekskursijas. Žiemą į Makedoniją traukia slidininkai, o atšilus orams – žygeiviai. Vaizdingų maršrutų šalyje tikrai nestinga, o nenorintys keliauti pėsčiomis gali rinktis jodinėjimą – ši pramoga gali būti pasirenkama vos porai valandų ar iki savaitės trunkančiai išvykai.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Nors Makedonija neturi prieigos prie jūros, tačiau šalies klimatui įtakos turi Viduržemio ir Juodoji jūra. Žiemos šalyje šaltos, o vasaros – šiltos. Vidutinė temperatūra vasarą siekia 22 laipsnius Celsijaus, tačiau dienos paprastai būna karštos. Geriausias laikotarpis aplankyti Makedoniją – nuo gegužės iki spalio, nes šiuo metu orai būna sausi ir šilti. Žiemą Makedonijoje temperatūra smarkiai nenukrenta žemiau nulio, tačiau orai paprastai būna vėjuoti, dažnai sninga. Vis dėlto, saulėtų dienų per metus suskaičiuojama tikrai daug – net 300!

Vidutinė oro temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

-1

2

6

11

16

20

22

21

17

 11

6

1


ĮDOMŪS FAKTAI APIE MAKEDONIJĄ:

 • Makedonų kalba yra labai panaši į serbų, kroatų ir bulgarų kalbas. Nors šios kalbos yra skirtingos, tačiau šių šalių gyventojai laisvai susikalba tarpusavyje;
 • Strugos mieste kiekvienais metais vyksta poezijos vakarai, kurie pritraukia daugybę poetų iš įvairių pasaulio šalių;
 • Viena didžiausių Makedonijos įžymybių – Ochrido ežeras. Ochride kiekvienas pasiturintis šalies gyventojas turi namą arba butą, tačiau atostogauti dažniau keliauja į Graikiją arba Juodkalniją, mat, jūros vanduo yra šiltesnis už ežero;
 • Makedonija – labai saugi šalis, kurios nusikalstamumas lygis yra beveik nulinis;
 • Šalis turi daugiau emigrantų nei nuolatinių šalies gyventojų. Daugiausia išeivių gyvena Australijoje, JAV, Danijoje, Italijoje, Vokietijoje;
 • Šalyje gausu marmuro telkinių, todėl jis Makedonijoje nėra brangus. Taigi, nieko nuostabaus, kad juo taip dažnai grindžiamos namų grindys bei gatvės.

KAIP PAŽINTI MAKEDONIJĄ?

Transporto galimybių Makedonijoje yra gana nemažai: galima rinktis autobusus, traukinius, maršrutinius taksi, nuomojamus automobilius arba taksi paslaugas. Patogiausia keliaut nuomotu automobiliu arba taksi – šių paslaugų kainos šalyje yra gana nedidelės. Viešojo transporto bilietų kaina siekia 0,6 €, taksi įsėdimo ir kilometro kaina – 0,6-0,7 €. Automobilio nuoma parai kainuos apie 20-30 eurų.

MAKEDONIJOS VIRTUVĖ

Makedonijos virtuvės formavimuisi didžiulę įtaką turėjo Viduržemio jūros ir Artimųjų Rytų maisto gaminimo tradicijos. Šalyje palankios sąlygos įvairių vaisių, daržovių ir prieskoninių augalų auginimui, todėl maisto gamyboje gausiai naudojami augalinės kilmės produktai. Populiaru gerti turkišką arba olandišką kavą, vertinamas įvairių rūšių vietinis vynas, norintys paeksperimentuoti gali  paragauti įvairių skonių (kriaušių, slyvų, vynuogių, ir t.t.) rakijos.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Tarator – šalta sriuba, gaminama iš jogurto, agurkų, česnako ir graikinių riešutų;
 • Sirenje – baltasis sūris, gaminamas iš karvės, ožkos ar avies pieno;
 • Šopska salata – tradicinės salotos, gaminamos iš pomidorų, svogūnų ir sūrio;
 • Gjuvech – vištienos, ryžių ir daržovių troškinys;
 • Kjoftinja – mėsos kukuliai, gausiai pagardinti prieskoniais;
 • Sutlijach – ryžių pudingas;
 • Pinjur – pomidorų, baklažanų, fetos sūrio ir įvairių prieskoninių žolelių užtepėlė, valgoma su duona;
 • Kjebapchinja – makedoniškas kebabas;
 • Sarma – marinuoti ar pasūdyti kopūstų lapai, įdaryti ryžiais ir mėsa (lietuviškų balandėlių atitikmuo);
 • Burek – sluoksniuotos tešlos kepinys su įvairiais įdarais.

Makedonijos alkoholiniai gėrimai:

 • Rakija – stiprus alkoholinis gėrima, panašus į brendį ar degtinę;
 • Vietinis vynas.

NAUDINGA INFORMACIJA

Kalba: Makedonijoje kalbama makedonų kalba, tačiau taip pat galima susikalbėti angliškai ir rusiškai.

Viza: trumpalaikiam buvimui Makedonijoje (iki 90 dienų) Lietuvos Respublikos piliečiams viza nėra reikalinga.

Valiuta: denaras (MKD), atitinka 0,02 €.

Kainos: Makedonijoje pigiau nei Lietuvoje. Pietūs vienam asmeniui kainuos maždaug 4 €, trijų dalių vakarienė dviem asmenims vidutinio lygio restorane kainuos maždaug 16€. Greito maisto užkandinėse galima pavalgyti už 2-4 €, 1,5 l vandens butelio kaina parduotuvėje – apie 0,4 €.

Arbatpinigiai: įprastai į sąskaitą įtraukiama 10 procentų arbatpinigių nuo išleistos sumos. Jei aptarnavimas buvo nepriekaištingas, galite papildomai palikti 5 procentus.

Religija: 64,7 proc. gyventojų – stačiatikiai, 33,3 proc. – musulmonai.

Lauktuvės: medus ir iš jo pagaminti saldumynai, medžio drožiniai, keramikiniai gaminiai.

KĄ PAMATYTI? KUR PAILSĖTI?

Mavrovo nacionalinis parkas

Mavrovo nacionalinis parkas yra viena labiausiai turistų lankomų vietovių. Jei lankysitės Mavrovo kaime, vertėtų pamatyti Senąją Mavrovo bažnyčią, kuri buvo pastatyta 1851 metais. Praėjus šimtmečiui čia buvo pastatyta užtvanka, ir nuo to laiko bažnyčia stūkso apleista. Kai ežero vanduo seklus, apsilankyti bažnyčioje nėra keblu, tačiau nutinka ir taip, kad lieka neapsemti tik statinio bokštai. Dar viena Mavrovo nacionalinio parko įžymybė – tai kalnuose įsikūręs Galičnik kaimas, kuris yra vienas seniausių ir iki šiol besilaikantis senovės tradicijų. Anksčiau šiame kaime buvo leidžiama tuoktis tik vieną dieną metuose – liepos 12-ąją. Tai – stačiatikių minima šv. Petro diena, kuri Galičnik kaimelyje švenčiama ir dabar (šventė trunka net tris dienas!)

Baba kalnų masyvas

Baba kalnų masyvas yra vienas gražiausių visoje Makedonijoje. Dalis kalnų patenka į Graikijos teritoriją, tačiau Makedonijos gyventojai gali džiaugtis vaizdingiausia kalnų dalimi. Aukščiausia masyvo viršūnė – Pelisteris, kurio aukštis siekia net 2601 metrą. Lankantis Baba kalnų masyve galima pasigėrėti nuostabiu gamtos stebuklu – ledyniniu ežeru, kuris vadinamas Peliterski arba Golemo ežeru. Į Baba kalnų masyvą organizuojamos įvairios ekskursijos, kurių metu galima pasigėrėti gražiausiomis kalnų vietovėmis.

Belasica kalnai

Belasica kalnai yra gana nedideli, tačiau žavintys nepakartojamu grožiu. Makedonijai priklauso tik dalis kalnų masyvo – likusi teritorija priklauso Graikijai ir Bulgarijai. Rodomiro kalnas yra aukščiausias, jo viršukalnė siekia 2029 metrus.

Karaorman kalnai

Karaorman kalnai yra vidutinio dydžio, tačiau gamtos grožis yra tiesiog pavergiantis. Šie kalnai yra vakarinėje Makedonijos dalyje, tad čia lankydamiesi tiesiog privalote susiplanuoti žygį į kalnus. Aukščiausia kalnų vieta siekia 1794 metus, šiam aukščiausiam kalnui suteiktas Orlino pavadinimas.

Juodasis kalnas

Tai – kalnų masyvas, jungiantis Makedoniją su Serbija. Šis kalnų masyvas yra šalies sostinės Skopjė apylinkėse, todėl nenustebkite čia išvydę gausybę žygeivių. Juos masina nepakartojamo grožio gamta ir įstabūs kraštovaizdžiai. Aukščiausioji Juodojo kalno vieta – taškas, esantis 1651 metro aukštyje.

Vodno kalnas

Vodno kalnas vilioja ne vien tik pasakiško grožio gamta, bet taip pat ir senomis gyvenvietėmis, vienuolynais ir bažnyčiomis. Šis kalnas taip pat garsėja didžiuli kryžiumi, pavadintu Tūkstantmečio vardu. Šis objektas yra 2002 metrų aukštyje, tad prireiks šiek tiek pastangų, kad jį pasiektumėte. Vis dėlto, užkopti į kalną tikrai verta – nuo jo atsiveria įspūdingo grožio panorama.

Sar Planina kalnų masyvas

Sar Planina kalnų masyvas yra tikras Makedonijos pasididžiavimas. Aukščiausia kalno vieta – net 2702 metrų aukščio viršūnė. Šiaurinėje masyvo dalyje yra Galica, Korabi, Bistra ir Jablonica kalnai, kurių bendras ilgis siekia 160 kilometrų. Šios vietos yra turtingos naudingomis iškasenomis, tačiau turistus vilioja visai ne tai. Keliautojai šią vietovę pasirenka dėl nepakartojamo gamtos grožio ir Ohrido ežero, kuris tyvuliuoja 693 metrų aukštyje virš jūros lygio.

Ohridas

Nors Makedonija jūros kranto neturi, tačiau tą kompensuoja Ohridas – net 358 kvadratinius kilometrus aprėpiantis ežeras. Įdomu tai, kad šiame ežere vanduo nepertraukiamai tyvuliuoja jau 5 milijonus metų, kas yra labai reta ir neįprasta. Paežerės kurortų yra tikrai daug, tad turistai gali rinktis, kur pailsėti. Dėmesio vertas ir tokį pat pavadinimą turintis miestas, kuris yra viena seniausių Europos gyvenviečių. Senamiesčio širdyje verta aplankyti antikinį romėnų teatrą, kuriame vasarą vyksta festivaliai. Miestas kartais vadinamas Europos Jeruzale, nes čia esančių bažnyčių skaičius yra tikrai įspūdingas. Nors dauguma jų užrakintos ir patekti į vidų negalima, tačiau kelios bažnyčios yra atviros ir labai garsios. Viena jų – tai Dievo Motinos bažnyčia, kurioje gausu XIII amžiaus freskų. Taip pat rekomenduojama pasigrožėti Šv. Jono Kaneo cerkve, įsikūrusia ežero pusiasalyje ant uolos, šv. Sofijos soboru ir šv. Pantaleimono cerkve (šalia jos dabar atstatomas viduramžių universitetas).

Skopje

Makedonijos sostinėje Skopje tikrai yra ką pamatyti. Vienas įžymiausių sostinės objektų – Motinos Teresės namas. Motina Teresė Skopje gimė 1910 metais, ir name, kuriame praleido pirmuosius 18 savo gyvenimo metų, šiuo metu veikia memorialinis muziejus. Kitas lankytinas objektas – aikštė, pavadinta Plostad Makedonija. Aikštės centre puikuojasi fontanas, sukurtas Aleksando Didžiojo garbei. Dar vienas svarbus sostinės simbolis – Akmeninis tiltas, nutiesiantis kelią per Vardaro upę. Pirmasis tiltas čia buvo pastatytas dar VI amžiuje (dabartinis – XV amžiaus statybos). Ne ką mažiau įžymus Meno tiltas, pastatytas visai neseniai – 2012 metais. Tiltą puošia įvairių rašytojų, kompozitorių, aktorių ir kitų menininkų skulptūros, kurių čia galima suskaičiuoti net 35. Norintys apsipirkti ar bent paganyti akis turėtų apsilankyti Senajame turguje (Stara Čaršija arba Old Bazaar), veikiančiame dar nuo XII amžiaus. Tai – vienas didžiausių ir seniausių turgų visoje Balkanų teritorijoje. Osmanų valdymo laikais tai buvo svarbiausia miesto prekyvietė. Netoli Senojo turgaus pamatysite laikrodžio bokštą, kuris visoje Osmanų imperijoje buvo pirmasis. Bokštas čia atsirado neatsitiktinai – musulmonams buvo primenama, kada laikas melstis, be to, buvo rūpinamasi, kad prekybininkai laiku uždarytų krautuvėles ir neuždirbtų daugiau nei kiti. Kale tvirtovė stūkso visai šalia senamiesčio. Ji buvo pastatyta prieš daugiau nei 1400 metų, o apsilankymas joje yra nemokamas.

Tetovas

Šis miestas vadinamas albaniškosios Makedonijos sostine. Tetovas – labai chaotiškas ir nuolat plečiamas miestas, kurio viena didžiausių įžymybių – Tapytoji mečetė, kuri ir iš išorės, ir iš vidaus primena nuostabų paveikslą. Nuo sostinės miestas nutolęs apie 40 kilometrų, jei čia keliausite, aplankykite ir Matkos kanjoną.