Odesa

Odesa – kurortas, garsėjantis paminklais ir nuostabiais paplūdimiais

Odesa nėra senas miestas – jis buvo įkurtas 1794 metais Jekaterijos II-osios iniciatyva. Šiandien tai yra didžiulis miestas, kurio populiacija siekia net bilijoną gyventojų. Emigrantus Odesa vilioja ne tik pramogomis prie Juodosios jūros, bet taip pat ir patraukliomis mokymosi galimybėmis, čia studijuoti atvyksta Turkijos, Afrikos šalių, Kinijos ir kitų valstybių piliečiai. Turistus žavi miesto architektūra, paminklų gausa ir puikūs paplūdimiai, kurie neretai lyginami su geriausiais Ispanijos ar net Tailando paplūdimiais.

KLIMATAS

Odesos klimatas yra vidutinių platumų, gana sausas. Saulėtų dienų skaičius per metus viršija 290, per metus iškrenta apie 440 mm kritulių. Vidutinė metinė temperatūra – 10,3° C. Vasarą Odesos klimatas pakeliamas tikrai ne visiems – nuo gegužės pabaigos iki pat rugsėjo galo termometro stulpelis gali rodyti net 40 laipsnių Celsijaus. Žiemos Odesoje yra švelnios, temperatūra nukrenta vos kelis laipsnius žemiau nulio. Geriausias laikotarpis vykti poilsiauti į Odesą – balandžio-birželio ir rugsėjo-spalio mėnesiai.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

2

1

6

13

20

24

26

26

22

15

8

4

Vandens temperatūra

16

15

16

16

18

20

23

24

23

20

18

16

ĮDOMŪS FAKTAI APIE ODESĄ:

 • Odesoje gyveno rusų mokslininkas S. Koroliovas, žymus latvių kilmės dainininkas Vitalijus Gračevas–Vitas, filmo „Šarvuotis Potiomkinas“ kūrėjas S. Eizenšteinas;
 • XIX amžiuje Odesa buvo ketvirtas pagal dydį Rusijos imperijos miestas;
 • Nors dauguma Odesos gyventojų yra ukrainiečiai, tačiau kurorte dominuojanti kalba yra rusų.

KAIP PAŽINTI ODESĄ?

Odesoje gana gerai išvystyta visuomeninio transporto sistema, o  bilietų kainos yra tikrai nedidelės. Įvairius lankytinus objektus galėsite pasiekti keliaudami autobusais, troleibusais, privačiais autobusiukais, tramvajais ir maršrutiniais taksi (bilietą galima įsigyti jau įlipus į transportą). Šiltuoju metų laiku kelionė visuomeniniu transportu gali tapti tikru iššūkiu, nes keliauti bus tikrai karšta. Vis dėlto, jei nuspręsite tam pasiryžti, su savimi turėkite šalto vandens, kuriuo galėtumėte atsigaivinti. Taip pat galite pasirinkti automobilio nuomą arba kelionę taksi – kainos Odesoje yra tikrai žemos, tad šie sprendimai užtikrins kur kas patogesnę kelionę. Jei vairuosite patys, atkreipkite dėmesį, kad gatvės žymimos vietiniais rašmenimis, būkite atidūs, nes į kelius neretai išbėga laukiniai ir naminiai gyvūnai. Miesto centre lankytinas vietas galėsite pasiekti keliaudami pėsčiomis – čia atstumai nėra labai dideli.

ODESOS VIRTUVĖ

Odesos virtuvei būdinga įvairovė: čia galima paragauti įvairių mėsos, žuvies bei vegetariškų patiekalų. Odesoje populiarūs barščiai, įvairūs miltiniai gaminiai, žvėrienos, paukštienos ir kiaulienos patiekalai, vaisių ir medaus gėrimai. Nacionalinis ukrainiečių virtuvės pasididžiavimas – lašiniai, kurie valgomi su įvairiomis daržovėmis ar saldinti. Įdomu tai, kad ukrainiečiai turi daugiau nei 30 skirtingų barščių receptų – jie gaminami iš kopūstų, pomidorų ar burokėlių, neretai gardinami lašiniais ir česnakais. Odesoje taip pat populiarios įvairios košės, gaminamos iš daržovių ar uogų. Lankydamiesi Odesoje būtinai paragaukite ukrainietiškos naminės dešros, kurios skonis maloniai nustebins net ir didžiausius gurmanus. Saldieji patiekalai dažniausiai gaminami iš obuolių, slyvų, kriaušių, abrikosų, aguonų ir riešutų.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Borsch – tradicinė daržovių sriuba;
 • Juška – ukrainietiška žuvienė;
 • Kovbasa – rūkyta arba virta dešra iš kiaulienos ar vištienos;
 • Palyanytsya – tradicinė duona;
 • Pyrizhky – pyragėliai su lašinukų, kiaušinių ar daržovių įdaru;
 • Holubtsi – balandėliai;
 • Dolma – aviena įdaryti kopūstai;
 • Chelpek – tradicinis desertas.

Odesos alkoholiniai gėrimai:

 • Varenukha – tradicinis alkoholinis kokteilis su degtine;
 • Horilka – ukrainietiška degtinė;
 • Medovukha – tradicinis alkoholinis gėrimas, panašus į midų.
 • Tradicinis vynas, alus.

NAUDINGA INFORMACIJA

Valiuta: grivina (UAH), atitinkanti maždaug 0,03 €;

Kalba: ukrainiečių, rusų, jaunoji karta puikiai moka anglų kalbą. Vietiniai žmonės yra geranoriški, tad norint susikalbėti neturėtų kilti jokių sunkumų.

Kelionės dokumentai: Lietuvos Respublikos piliečiams reikalingas pasas, tačiau nereikia rūpintis kelionės viza. Be vizos Ukrainoje 180 dienų laikotarpiu galima būti ne daugiau nei 90 dienų;

Saugumas: Odesoje yra pakankamai saugu, tačiau reikėtų būti atidiems ir nepakliūti į kišenvagių akiratį. Vertingus daiktus geriausia palikti viešbutyje.

Sveikata: negerkite vandens iš čiaupo, rinkitės parduotuvėse siūlomą vandenį buteliuose.

Arbatpinigiai: įprasta palikti 5-10 proc. arbatpinigių nuo išleistos sumos.

Lauktuvės: prieskoniai, vietiniai alkoholiniai gėrimai, medus, gira, naminis sūris, rankdarbiai, lašiniai, džiovinti vaisiai.

KĄ PAMATYTI? KUR PAILSĖTI?

Odesoje pamatysite gausybę monumentų, kurių vienas žymiausių – Paminklas graikiškiems apelsinams. Vietiniai gyventojai jį vadina „Tegyvuoja kyšis!“ Turbūt paklausite, o kuo dėti tie apelsinai? XIX amžiuje, kada Jekaterinos Didžiosios sostą užėmė imperatorius Pavelas I, Odesos uosto statybos buvo sustojusios, nes naujasis Rusijos imperijos valdovas tam nepritarė. Odesos gyventojai nusprendė jį papirkti nusiųsdami 4000 graikiškų apelsinų, ir tai privertė imperatorių apsigalvoti.

Kitas žymus objektas – paminklas kunigaikščiui de Rišeljė. Atrodytų keista, kad toks paminklas atsirado Ukrainoje, tačiau ši istorinė asmenybė labai daug prisidėjo prie šalies gerovės, kuomet XIX amžiaus pradžioje Ukrainoje ėjo gubernatoriaus pareigas.

Paminklas Aleksandrui Puškinui: šiam žymiam rusų tautybės rašytojui, Odesoje gyvenusiam XIX amžiaus pradžioje, dedikuotas ne tik paminklas ir muziejus, bet taip pat ir visa gatvė.

Paminklas „12 kėdžių“ kūriniui: šį Jevgenijaus Petrovo romaną skaitė daugelis, tad viešint Odesoje tikra nuodėmė neįsiamžinti prie šio paminklo. Žavią bronzinę kėdę galėsite pamatyti miesto sode.

Potiomkino laiptai – tai vienas žymiausių Odesos lankytinų objektų, kurį XIX amžiuje princas Aleksandras Vorontsovas užsakė savo mylimajai. Potiomkino laiptus sudaro 192 pakopas, o nuo paskutiniojo laiptelio atsiveria nepakartojama panorama.

Valstybinis operos ir baleto teatras – tai dar vienas objektas, kuriuo garsėja Odesa. Operos ir baleto teatras atrodo labai ištaigingai ir prabangiai, o iš anksto užsisakę bilietus galėsite pasigėrėti nuostabiu spektakliu ar kitu nepamirštamu reginiu.

Požeminiai tuneliai buvo įrengti prieš daugiau nei du šimtus metų, ir manoma, kad šie tuneliai yra ilgiausi visame pasaulyje. Antrojo pasaulinio karo metais tuneliais buvo išraizgytas visas Odesos regionas, čia slėpėsi sovietų partizanai.

Tolstojaus rūmai kiekvienais metais pritraukia daugybę turistų iš viso pasaulio. Jei esate meno mylėtojai, galite būti užtikrinti, kad čia jums patiks. Nors rūmai buvo pastatyti XIX amžiaus, tačiau jie puikiai išsilaikė iki šių dienų, juose eksponuojami Tolstojų šeimos sukaupti paveikslai.

Kino muziejus lankytojus vilioja eksponatų gausa – čia galėsite pamatyti įvairios kino įrangos ir  atributikos, filmų, ir t.t. Šiame muziejuje saugomi unikalūs šių dienų ir kinematografijos eros pradžios eksponatai.

Odesos archeologijos muziejus – tai vienas seniausių muziejų visoje Ukrainoje. Čia saugomi eksponatai ne tik iš Ukrainos, bet taip pat ir iš viso pasaulio, muziejuje didelis dėmesys skiriamas Senovės Romos laikų radiniams.

Deribasovo pėsčiųjų gatvė vilioja geriausiais restoranais, prašmatniomis kavinėmis, vardinių drabužių parduotuvėmis, ir t.t. Malonią atmosferą čia sukuria gatvės muzikantai.

Odesos turgus leis jums pajausti tikrąją miesto dvasią.

Arkadijos paplūdimys populiariausias visoje Odesoje. Čia galima pasigėrėti nuostabia gamta bei įsilieti į naktinio gyvenimo sūkurį. Odesoje nestinga ir įvairių kitų dėmesio vertų paplūdimų – tai Lanžerono paplūdimys, Delfinų paplūdimys, Otrados paplūdimys. Jei šiame kurorte viešėsite bent savaitę, pasistenkite aplankyti kuo daugiau paplūdimių, nes čia jie tikrai geri.