Šiaurės Kipras

Šiaurės Kipras – neatrastos egzotikos kraštas

Šiaurės Kipras kitaip dar vadinamas turkų Kipru. Tokį pavadinimą šiaurinė dalis įgavo ne šiaip sau – čia gyvena didžioji dalis salos turkų, kurie sudaro maždaug 18 procentų Kipro populiacijos. Šiaurės Kipro gyventojai yra labai draugiški ir svetingi, virtuvė – labai spalvinga, o lankytinos vietos – tiesiog atimančios žadą. Nors Kipras jau seniai tapo viena mėgstamiausių turistų kelionių krypčių, tačiau šiaurinė dalis, priešingai nei pietinė, dar nėra smarkiai lankoma turistų. Šiaurės Kipras pamirštamas nepelnytai – čia galite pasimėgauti romantišku poilsiu dviese, apsilankyti su visa šeima, ar leistis į nepamirštamus nuotykius vieniems.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Kipras yra sausiausia ir karščiausia Viduržemio regiono sala, kurioje suskaičiuojama net 340 saulėtų dienų per metus. Šiaurinėje Kipro dalyje šilčiausia pavasarį ir vasarą, saulė šviečia maždaug 10 valandų per parą. Vasara Šiaurės Kipre prasideda gegužės mėnesį, ir tęsiasi iki pat spalio. Dienos metu šiuo laikotarpiu temperatūra gali pakilti net iki 32 laipsnių Celsijaus. Nuo birželio ir rugpjūčio lietaus tikimybė yra labai nedidelė, lietaus sezonas trunka nuo gruodžio iki sausio. Tinkamiausias metas keliauti į Šiaurės Kiprą – balandžio-spalio mėnesiai.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

14

15

18

22

28

33

36

34

31

26

21

16

Vandens temperatūra

17

17

18

20

21

24

26

27

26

24

21

19

ĮDOMŪS FAKTAI APIE ŠIAURĖS KIPRĄ

 • Kipras yra padalintas į dvi dalis – šiaurinė salos sritis yra vadinama Šiaurės Kipro turkų Respublika, o pietinė – Nepriklausoma Kipro Respublika arba Graikijos Kipru;
 • Turkija – vienintelė valstybė, pripažįstanti 1974 metais atliktą turkiškosios Kipro dalies atskyrimą nuo pietinės;
 • Kipro sostinė Nikosija priklauso ir šiaurinei, ir pietinei salos daliai. Turkai sostinę vadina Lefkosa.

KAIP PAŽINTI ŠIAURĖS KIPRĄ?

Kelionei po Šiaurės Kiprą galite rinktis autobusus, maršrutinius taksi arba nuomojamus automobilius. Tarpmiestiniai autobusai važinėja gana retai, todėl svarbu iš anksto pasidomėti tvarkaraščiais. Patogiausias transportas – maršrutinis taksi, kurį galima užsisakyti telefonu. Šios transporto priemonės talpina iki dešimties žmonių, todėl toks pasirinkimas yra pigesnis nei įprastas taksi. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad maršrutiniai taksi neveža į oro uostą (taksi automobilį galima sustabdyti gatvėje arba užsisakyti viešbutyje). Automobilių nuoma yra siūloma ne jaunesniems nei 21 metų asmenims, kurie turi tarptautinį vairuotojo pažymėjimą ir ne mažesnį nei dvejų metų vairavimo stažą. Atminkite, kad Kipre eismas vyksta kairiąja kelio puse, tad vairavimas gali būti gana sudėtingas. Jei viešnagės metu norėsite pamatyti ne tik Kiprą, puikiu pasirinkimu gali būti ir kelionė keltu į Turkiją.

ŠIAURĖS KIPRO VIRTUVĖ

Maistas – neatsiejama vietinės kultūros dalis: Šiaurės Kipre valgoma daug ir su dideliu malonumu. Čia galėsite pasimėgauti mėsos ir žuvies patiekalais paragauti jūros gėrybių, ir t.t. Šiaurės Kipro maisto gaminimo tradicijos skiriasi nuo pietinės Kipro dalies virtuvės: pietinėje salos dalyje vyrauja graikiška virtuvė, o šiaurinėje – turkiška. Vis dėlto, abi Kipro dalys garsėja itin kokybiškų maisto produktų naudojimu: galvijai auginami vietiniuose ūkiuose, todėl mėsa visada yra puikaus skonio, galima paragauti šviežios žuvies ir jūros gėrybių, paskanauti Kipre auginamų vynuogių, melionų, kriaušių, citrusinių vaisių, ir t.t. Jei norite paragauti įvairios mėsos ar žuvies, restorane galite užsisakyti Meze – tai mėsos arba žuvies rinkinys, leidžiantis pasimėgauti įvairiais skirtingais skoniais.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Molehiya – tai vištiena ar jūros gėrybės su prieskoninėmis daržovėmis, savo išvaizda primenančiomis mėtas;
 • Halloumi sūris – viena didžiausių Kipro įžymybių. Šio sūrio galima paragauti bet kurioje Kipro vietoje. Skoniu Halloumi sūris šiek tiek primena Mozzarella. Sūris gaminamas iš ožkos pieno, gali būti patiekiama šviežias arba keptas;
 • Ekmek Kadayifi – tai ypatinga duona, pagardinta pistacijomis, graikiniais riešutais ir kremu;
 • Magarina Bulli –  populiariausias Šiaurės Kipro makaronų patiekalas, pagardintas šviežiomis prieskoninėmis daržovėmis;
 • Kup kebap – tradicinis Šiaurės Kipro patiekalas, gaminamas iš ėrienos, šviežių bulvių ir prieskoninių daržovių. Nenustebkite – tai nėra įprastas kebabas;
 • Cicek dolmasi – labai neįprastas patiekalas, gaminamas iš vietinių gėlių. Gėlės yra surenkamos anksti ryte, pašalinami jų stiebai, vėliau gėlės nuplaunamos ir išdžiovinamos. Siūloma paragauti mėsa, ryžiais ar daržovėmis įdarytų gėlių;
 • Sulu Muallebi – tai skanus ir aromatingas pudingas, gaminamas iš pieno, cukraus, ryžių miltų ir rožių vandens.

Šiaurės Kipro alkoholiniai gėrimai:

 • Zivania – tradicinis Kipro viskis;
 • Raki – anyžių skonio alkoholinis gėrimas.

NAUDINGA INFORMACIJA

Kalba: turkų, didžioji dalis Šiaurės Kipro gyventojų kalba angliškai.

Kelionės dokumentai: Lietuvos Respublikos piliečiai gali keliauti turėdami pasą arba asmens tapatybės kortelę.

Valiuta: Turkijos lira (TRY), atitinkanti maždaug 0,18 €.

Kainos: autobuso bilietas – 1 €, gultas paplūdimyje – 2 €, kilogramas apelsinų – 1,5 €, pietūs restorane – 15-50 €, alkoholiniai gėrimai bare – 5-8 €.

Arbatpinigiai: įprasta palikti 5-10 proc. arbatpinigių nuo išleistos sumos.

Sveikata: nerekomenduojama gerti vandenį iš čiaupo, rinkitės parduotuvėse siūlomą vandenį buteliuose. Taip pat patartina pasirūpinti sveikatos draudimu.

Religija: islamas.

Saugumas: Kipre nusikalstamumo lygis yra labai žemas, todėl jis yra laikomas viena saugiausių valstybių.Vis dėlto, rekomenduojama saugoti savo daiktus, nesineškite brangių daiktų į paplūdimį ir nepalikite jų be priežiūros.

Lauktuvės: rankų darbo servetėlės ir staltiesės, statulėlės, suvenyriniai šachmatai, saldumynai, religinės ikonos.

KĄ PAMATYTI? KUR PAILSĖTI?

Kirenija – tai jaukus miestelis šiaurinėje Kipro dalyje. Ši teritorija buvo apgyvendinta dar 5000 m. pr. Kr., todėl miestelyje gausu įvairių istorinių pėdsakų. Turistus džiugina nepaprasti Kirenijos vaizdai: iš vienos pusės miestelio krantus skalauja Viduržemio jūros, o sausumoje yra išsidėsčiusios penkios kalvos. Čia rasite daugybę viešbučių, galėsite pasivaikščioti vaizdingais maršrutais ir pasigėrėti pilimis.

Šv. Hilariono pilis stūkso netoli Kirenijos miestelio. Tai ya viena geriausiai išsilaikiusių tvirtovių visame Šiaurės Kipre. Šv. Hilariono piliai buvo suteiktas vienuolio iš Palestinos vardas (vienuolis į Kiprą atvyko ieškodamas nuošalumo ir mirė 372 mūsų eros metais).

Buffavento pilis pastatyta Kirenijos kalnagūbryje tarp šv. Ilariono ir Kantaros pilių. Įdomu tai, kad ši pilis stovi 950 m. virš jūros lygio aukštyje, anksčiau buvo naudojama kaip observatorija, o vėliau – kaip politinis kalėjimas. Nors kopiant į kalną reikės šiek tiek pasistengti, tačiau galite būti tikri, kad visos pastangos atsipirks – nuo kalno viršūnės atsiveria fantastiški vaizdai.

Famagusta – tai miestas, kuris yra laikomas turkiškos Kipro dalies sostine. Famagusta džiugina architektūriniais paminklais, išlikusių nuo viduramžių bei renesanso laikų. Vienos didžiausių šio miesto įžymybių – šv. Nikolo katedra ir šv. Džordžo bažnyčia.

Aja Napa – vienas svarbiausių Šiaurės Kipro kurortų, kuris garsėja naktinių klubų gausa. Naktinis gyvenimas šiame kurorte tiesiog verda, o rytais gatvės tampa visiškai tuščios. Iki 1970 metų Aja Napa buvo žvejų kaimelis, tačiau šiandien tai – tikras naktinio gyvenimo mylėtojų rojus. Įdomu tai, kad Aja Napoje neretai galima išgirsti kalbant rusiškai, o kavinėse rasite paruoštus meniu rusų kalba.

Cape Greco iškyšulys yra tarp Ana Napos ir Protaros. Nuo šio iškyšulio viršūnės atsiveria nepakartojamo grožio vaizdai, kurie tiesiog atima žadą. Čia galite rinktis šokinėjimą nuo uolų, nardymą, taip pat ir pasiplaukiojimą valtimi.

Karpazo pusiasalis bene labiausiai garsėja sulaukėjusiais asilais, kuriems gresia išnykimo pavojus. Kipro graikai ir turkai nuolat rengia įvairias akcijas, skirta apsaugoti šiuos gyvūnus. Karpazo pusiasalis taip pat garsėja Apaštalo Andrejaus vienuolynu, kuris yra viena svarbiausių Kipro stačiatikių cerkvės šventų vietų. Lankantis Karpazo pusiasalyje tikra nuodėmė nenuvykti į vienus gražiausių Kipro paplūdimių, kurių populiariausiu laikomas Golden Beach. Tai – didžiulis smėlio paplūdimys, kuris labai primena vaizdą iš atviruko.

Nikosija – Kipro sostinė, kuri yra padalinta į dvi dalis (šiaurinę ir pietinę). Pagrindinėje Nikosijos gatvėje yra įrengtas pasienio punktas, kas atvykėliams atrodo gana neįprastai. Miestas garsėja įvairiais architektūriniais šedevrais, siauromis gatvelėmis ir prekyvietėmis, kurių sostinėje tikrai nestinga.Vienos didžiausių Nikosijos įžymybių – Selimiye mečetė, gynybinė siena, taip pat verta aplankyti įvairius muziejus (čia veikia Kipro muziejus, Monetų muziejus, Etnografijos muziejus, Nacionalinės kovos muziejus, ir t.t.).