Ispanija,Menorka

Menorka – turistų dar nepaliestas perlas

Menorka – tai nedidukė Viduržemio jūros sala. Nesate apie ją nieko girdėję? Nieko keisto, nes turistai šią salą pamėgo visai neseniai. Salos ilgis nesiekia net 50 kilometrų, o plotis – daugiau nei dvigubai mažesnis. Priešingai nei kaimyninėje Maljorkoje, šioje saloje nesusidursite su turistų knibždėlynu, tačiau čia tikrai rasite gausybę pramogų ir, žinoma, nuostabių gamtos kampelių.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Menorkoje, kaip ir kitose Balearų salose, galima atostogauti ne tik vasarą, bet ir kitu metų laiku. Šioje saloje vyrauja karštos ir sausos vasaros bei vėsios, tačiau švelnios žiemos. Vasaros metu vidutinė oro temperatūra siekia 25 laipsnius Celsijaus, o žiemą – maždaug +10 C. Džiugina tai, kad Menorkoje per metus suskaičiuojama net 280 saulėtų dienų!

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:
 

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

11

11

12

15

18

22

25

25

23

20

15

12

Vandens temperatūra

15

15

15

16

18

21

24

26

25

23

20

17


ĮDOMŪS FAKTAI APIE MENORKĄ

 • Menorka – mažiausiai apgyvendinta ir ramiausia Balearų sala;
 • Gyventojų tankis Menorkoje yra per pusę mažesnis nei kaimyninėje Maljorkoje;
 • Net 120 Menorkos  paplūdimių apdovanoti Mėlynąja vėliava;
 • Vos 700 kvadratinių kilometrų saloje yra net pusantro tūkstančio archeologinių vietų;
 • 1993 metais visos salos teritorija tapo UNESCO saugomu biosferos rezervatu.

KAIP PAŽINTI MENORKĄ?

Pagrindiniai autobusų terminalai yra įsikūrę Menorkos sostinėje Mahone ir Ciutadella mieste. Keliauti autobusu yra ganėtinai patogu ir nebrangu, jei būsite patenkinti kelione, vairuotojui galėsite palikti arbatpinigių (įprastai jie siekia 10 procentų bilieto vertės). Didžiausiame salos mieste Mahone yra tarptautinis oro uostas, iš kurio galima nuvykti į kitas Balearų salas (skrydžio kaina gali svyruoti nuo 20 iki 90 eurų). Jei iš Menorkos nuspręsite vykti į Maljorką, galėsite pasirinkti kelionę keltu (tai kainuos apie 50 eurų, o kelionės trukmė sieks 8 valandas). Salą galėsite pažinti ir keliaudami pėsčiomis – įspūdingiausius salos krantus pasieksite keliaudami Arklių taku (Camí de Cavalls), kurio visas ilgis siekia 186 km (keliaudami galėsite pasirinkti 5-15 km atkarpas).

MENORKOS VIRTUVĖ

Viešint Menorkoje būtų tikra nuodėmė neparagauti vietinio ožkos sūrio ir nepasimėgauti populiaria kava Cafe Cortado. Salos gyventojai itin mėgsta saldžius kepinius, kurių populiariausias neabejotinai yra Ensaimada.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Ensaimada – lengvos tešlos pyragas, kuris gaminamas su įvairiais įdarais;
 • Sobrassada – tradicinė kiaulienos dešra, gausiai pagardinta raudonąja paprika;
 • Queso de Mahón – vietinis sūris;
 • Arroz de la Tierra – tradicinis patiekalas su dešrelėmis;
 • Caldereta de Langosta – tradiciškai paruoštas omaras;
 • Oliaigu – šalta pomidorų sriuba.

Menorkos alkoholiniai gėrimai:

 • Pomada – džino ir citrusinių vaisių sulčių kokteilis;
 • Vietinis vynas.

NAUDINGA INFORMACIJA

Kalba: ispanų ir katalonų.

Kelionės dokumentai: asmens tapatybės kortelė arba pasas.

Valiuta: euras.

Kainos: vakarienė restorane kainuos maždaug 15-20 eurų, gėrimų kainos restoranuose svyruoja nuo 3 iki 5 eurų, patiekalai iš vaikiško meniu įprastai kainuoja 6-9 €. Įvairių ekskursijų kainos gali svyruoti nuo 20 iki 60 eurų.

Ekologinis mokestis: nuo 2016 metų visoje Menorkoje buvo pradėtas taikyti ekologinis mokestis asmenims nuo 16 metų. Viešėdami viešbutyje papildomai turėsite sumokėti 1 arba 2 eurus už parą (nuo dešimtosios nakvynės mokestis tampa mažesnis).

Arbatpinigiai: įprasta palikti 10 procentų arbatpinigių nuo išleistos sumos.

Sveikata: rekomenduojama pasirūpinti sveikatos draudimu, negerti vandens iš čiaupo.

Laikas: atvykus reikės atsukti laiką valanda atgal.

Lauktuvės: tradicinis pyragas, sūris, vynas, rankdarbiai.

KĄ PAMATYTI? KUR PAILSĖTI?

Mahonas – tai Menorkos sostinė, kurią rekomenduoja aplankyti visi keliautojai. Šis miestas mena senus laikus, kuomet sala buvo valdoma anglų. Žavi šalia uosto įsikūrusios senos tavernos bei ryškiai žalios langinės, kurios dengia langus nuo kaitrios saulės. Menorkos sostinė garsėja daugybe apdovanojimų pelniusiais sūriais, kurių tiesiog privaloma paragauti. Visai netoli Mahono galėsite aplankyti didžiulę XIX amžiuje pastatytą Izabelos II tvirtovę (Fortress of Isabel II), kurios valdas apžiūrėsite vaikščiodami pėsčiomis arba važiuodami dviračiu. Taip pat siūloma rinktis apžvalginę kelionę arkliais arba visureigiais.

Visai šalia Mahono plyti archeologinė teritorija Trepuco. Čia apsilankę pamatysite senovinio kaimo griuvėsius: išlikusias gynybines sienas su iškilusiais bokštais bei senovinius namus. Džiugina tai, kad Trepuco archeologinėje teritorijoje galima apsilankyti nemokamai.

Ieškantys ramaus poilsio turi galimybę aplankyti legendomis apipintą Sa Cova den Xoroi urvą, esantį Cala en Porter paplūdimyje. Pasakojama, kad Xoroi buvo turkų piratas, kuris sudužus laivui šiame urve slapstėsi metų metus. Šiandien čia veikia baras, kuriame besiklausant koncerto galima pasigrožėti atsiveriančia panorama.

Architektūros šedevrų mylėtojai Menorkoje tikrai turės kuo pasigėrėti: keliaudami po salą galėsite aplankyti salos apsauginį bokštą Fornells, kuris buvo pastatytas XIX amžiaus pradžioje, Santa Agueda pilį bei mauzoliejų Naveta des Tudons, kuriam šiuo metu daugiau nei 3000 metų.

Jei keliaudami labiausiai žavitės ne statiniais, bet natūralia gamta, jums neabejotinai patiks Algender Gorge vietovė, esanti tarp Ferreries ir Ciutadella regionų. Turistus džiugina ne tik čia sutinkama gyvūnija ir augalija, bet taip pat ir natūraliai susiformavę tarpekliai ir urvai.

Ciutadella – tai antras pagal dydį Menorkos miestas, kurį neišvengiamai aplankysite, jei į salą atplauksite keltu. Šis miestas stebina ir kartu džiugina neįprasta ramybe, tad tuomet, jei siekiate pailsėti nuo miesto šurmulio, čia jums tikrai patiks. Ciutadella miestas itin mėgstamas šeimų su vaikais, tačiau naktinio gyvenimo mylėtojams gali tekti nusivilti. Vis dėlto, jei mėgstate vandens pramogas, čia tikrai rasite ką nuveikti: Ciutadella garsėja įspūdingais paplūdimiais, kurių 16 km atkarpoje tiesiog apstu. Jei mėgstate šokinėti nuo uolų, apsilankykite Cala en turqueta paplūdimyje, kurio viena pusė apsupta pušų, o kita – stačių uolų. Eidami pėsčiųjų taku taip pat galėsite aplankyti įspūdingus Cala Macarelleta ir Cala Macarella paplūdimius.

Jei Menorkoje lankysitės vasarą, būtinai sudalyvaukite unikalioje šventėje, kuri Menorkoje vadinama Jaleo. Šios šventės metu visi bando paliesti arklį, kuris raitelio paragintas atsistoja ant dviejų kojų. Ši šventė vyksta liepos-rugpjūčio mėnesiais skirtinguose salos miestuose (šventė organizuojama kas dvi savaites).