Graikija, Kosas

Koso sala – Hipokrato gimtinė

Žaliausia Graikijos sala, kartais vadinama „plaukiojančiais sodais“. Kosas – ramaus poilsio ir vandens sporto mėgėjų oazė, apipinta vynuogynais, alyvuogių giraitėmis, žydinčiais  migdolais ir gardžius vaisius dovanojančiais figos medžiais. Kadangi Kosas yra Hipokrato gimtinė, išskirtiniausias įvykis saloje, labiausiai traukiantis turistus - kiekvienais metais vykstantis „Hipokrato priesaikos“ festivalis, kurio tradicijos siekia jau 2,5 tūkstančių metų po žymiojo gydytojų krikštatėvio mirties. Koso sala taip pat pelnė tarptautinio turizmo centro statusą, nes tūkstančius atostogautojų kiekvienais metis privilioja savo švelniu klimatu, smėlėtais paplūdimiais bei skaidria jūra – visa tai suteikia galimybę buriuoti, plaukioti jėgos aitvarais ir nardyti bei mėgautis saulės voniomis kiek tik širdis geidžia.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Saloje vyrauja švelnus Viduržemio jūros klimatas. Turistinis sezonas prasideda ankstyvą pavasarį ir tęsiasi iki vėlyvo rudens. Vasarą čia geriau vykti tiems, kurie nori pasikaitinti saulėje - tuo metu oras įkaista maždaug iki 35°C.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

11

10

12

15

20

25

26

28

23

19

15

12

Vandens temperatūra

17

16

16

17

19

22

24

26

25

23

20

18

KAIP PAŽINTI KOSĄ?

Autobusai iš oro uosto iki kurortų (ir atgal) važiuoja kelis kartus per dieną. Patariame pasitikrinti autobuso tvarkaraštį prieš atvykstant į oro uostą, nes vietinių autobusų tvarkaraščiai keičiasi kas mėnesį. Vidutinė vietinio transporto bilieto kaina siekia apie 1,20€.  

Saloje patogiausia keliauti išsinuomuotu transportu. Čia yra pagrindinė gatvė, iš kurios galima pasukti visomis pageidaujamomis kryptimis ir po apžvalgos grįžti atgal į pagrindinį kelią.

Orientacinės kainos: dviračio nuomos kaina parai – apie 5€, motorolerio nuoma – 15-20€ parai, automobilio nuomos kaina – nuo 40€ parai. Autobuso bilietas mieste kainuoja apie 1€ (kaina didesnė perkant autobuse ir važiuojant naktį). Kelionė mini traukinuku į Asplepio (į abi puses) – 5€.

TRADICINĖ VIRTUVĖ

Graikiškai virtuvei būdingas riebokas ir gausiai prieskoniais gardinamas maistas. Nacionaliniai patiekalai gaminami iš avienos ir veršienos, o kepimui naudojamas tik alyvuogių aliejus.
Populiariausi graikiškos virtuvės patiekalai – ryžių sriuba su kiaušiniu ir citrina (avgolemono), upės žuvis (barbuni), daržovių salotos su sūriu, kepti ir ryžiais bei mėsa farširuoti pomidorai (domates gemistes), krevetės, omarai, kalmarai, kepti baklažanai (melitsanes). Šašlykų mėgėjai galės paragauti graikiškų, laužo dūmais ir vietinėmis žolelėmis kvepiančių šašlykų. Graikijoje populiarūs ir į lietuviškus balandėlius panašūs patiekalai, tik mėsa sukama į vynuogių lapus. Desertui galima rinktis pudingą arba suflė iš makaronų (pastisijo). Nepakartojami saldumynai – graikiški pyragėliai su migdolais, sirupu ir medumi.

NAUDINGI PATARIMAI

Šeimos poilsiui labiausiai tinkamas Agios Stefanos paplūdimys. Reabilitacijai – Thermos paplūdimys. Nudistų ypatingai mėgstami Agios Fokas ir Polemi Golden paplūdimiai.
Saugokitės uodų. Jie labiausiai puola liepos – rugpjūčio mėnesiais. Apsaugos priemonių galima rasti bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Geriausiai ir efektyviausiai nuo uodų apsaugo vietinė elektrinė apsaugos priemonė, kuri yra kišama į  elektros lizdą.
Sekmadieniais didieji prekybos centrai bei degalinės gali būti uždaryti - tai aktualu planuojantiems saloje keliauti automobiliu.

PRAMOGOS KOSO SALOJE

Pagrindinis salos kultūrinis ir turistinis centras - sostinė Kosas. Mieste galima pasijusti tarsi muziejuje po atviru dangumi – čia galima pamatyti kolonų likučius, taip pat mieste yra įsikūręs gyvybingas uostas, iš kurio galima nuplaukti į gretimas Graikijos salas (Kalymną, Pserimą, Nisirą) ir Turkiją – Bodrumą (tik nepamirškite, jog vykstant į Turkiją reikia turėti pasą). Keltai į kitas salas kursuoja kiekvieną dieną - bilieto kaina 10 – 15€.

PATARIMAS. Norint susipažinti su miestu verta pasinaudoti Koso lankytinų vietų žemėlapiu. Miesto paveldo pažinimui užteks skirti dvi dienas.

Kardamena yra geriausia vieta mėgstantiems pašėlusį naktinio gyvenimo ritmą. Čia gausu karaokės ir angliškų barų bei stroboskopais apšviestų naktinių klubų.  

Empros Thermos (Termos) paplūdimyje pailsės ir kūnas, ir siela. Žmonės, kenčiantys raumenų skausmus pasijus tarsi sanatorijoje, nes paplūdimys nusėtas smulkiais vulkaninės kilmės akmenukais. Taip pat čia trykšta mineralinio vandens srovės, praturtintos kalciu, natriu, magniu, kaliu bei siera. Šioje vietoje rasite ir nedidelių akmeninių baseinų, tarsi specialiai paruoštų reabilitacijai (vandens temperatūra čia siekia apie 45ºC).

PATARIMAS. Vykstant į Kosą būtina pasiimti plaukiojimo šlepetes, nes jūros dugnas – akmenuotas, be to, karts nuo karto pasirodo jūros ežiai. Pagulėti paplūdymyje gali ir nepavykti, nes jausite akmenukus.

Zia parkas – iš čia atsiveria užburiantis kraštovaizdis, beje čia augantys augalai šimtmečiais buvo naudojami netradicinėje medicinoje. Šiame parke vaikai ir suaugusieji galės apžiūrėti ir susipažinti su vietiniais gyvūnais, o susiradus poilsio zoną galima ir užkąsti - pramoga bus garantuota. Įėjimas į parką kainuoja 3€ suaugusiam žmogui ir 1,50€ vaikams nuo 6 metų (vaikai iki 6 metų įleidžiami nemokamai).

Asklepionas – žymiausia salos vieta, kuri puikuojasi ant daugybės suvenyrų atsivežtų iš Koso salos. Asklepionas sudarytas iš trijų terasų: žemutinėje rasite romėnų pirčių griuvėsius, vidurinėje – Asklepijaus altorius, jo šventyklas bei Apolono šventyklos liekanas, viršutinėje - taip pat Asklepijui skirtos šventyklos griuvėsiai ir vainikuojantis panoraminis vaizdas į Koso miestą, jūrą  ir Turkijos krantus.

Hipokrato muziejus - manoma, kad Koso saloje gimė garsusis antikos gydytojas Hipokratas, todėl jam čia yra skiriamas ypatingas dėmesys ir atvykus į šią salą privaloma aplankyti Hipokrato muziejų. Įėjimas į muziejų nemokamas, tačiau norint sužinoti daugiau istorijos detalių patariama pasinaudoti gido paslaugomis, kurios bus suteiktos už papildomą mokestį.

Taip pat ypatingo dėmesio sulaukia senas platanas, kuris vadinamas Hipokrato medžiu, sakoma, kad jam daugiau nei tūkstantis metų. Vienas mitas teigia, kad apaštalas Paulius po juo dėstė ankstyvąsias krikščionybės tiesas.

Kefalos palūdimys yra to paties pavadinimo kaime, kuris nutolęs nuo Koso miesto apie 40 km. Paplūdimyje yra nedidelė minkšto smėlio įlankėlė, vanduo maudynėms - šaltas. Krantinėje įsikūrę barai ir kavinės vilioja šviežios žuvies patiekalais. Netoliese yra Agios Nikolaos vienuolynas.