Juodkalnija vadinama Balkanų brangakmeniu. Jus nustebins nuostabi gamta, skaidri jūra, dangų remiantys kalnai, bekraščiai paplūdimiai ir istoriniai miestai. Juodkalnija ribojasi su Kroatija, Serbija, Bosnija ir Hercegovina bei Albanija, o šalies krantus skalauja nepaprasto skaidrumo Adrijos jūra.
Dėl nuostabios gamtos visa Juodkalnijos teritorija yra saugoma UNESCO. Be to, šalis laikoma ekologiškiausia valstybe pasaulyje.
Ar žinote, kad... Juodkalnijos krantus skalauja švariausia Viduržemio jūros dalis, o tarp 117 paplūdimių galima atrasti „savo“ paplūdimį. Negana to, šalis traukia skaidriais ežerais, taigi, turistui tikrai turėtų apsisukti galva, nuo tokios gamtos įvairovės. Ši vietovė Balkanuose išsiskiria tuo, kad tik čia puikuojasi tokie didingi kalnų masyvai, žali miškai ir šniokščiančios kalnų upės. Švelnaus smėliuko paplūdimių gerbėjai nenusivils, nes tokie paplūdimiai tęsiasi apie 80 km (pats ilgiausias paplūdimys driekiasi 13 km į pietus nuo Ulcinio).

KLIMATAS

Juodkalnijoje klimatas turi tris zonas – kalnų, žemyninį ir pakrantės. Pakrantės klimato zonoje vyrauja ilgos vasaros, o žiemos būna trumpos ir švelnios. Vasarą, nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio, oro temperatūra siekia paie 30°C, o vandens – 25°C. Šiltasis sezonas Juodkalninoje prasideda kovo, o baigiasi spalio mėnesį. Žiemos pakrantėje šiltos - termometro stulpelis pakyla iki 12°C, o prie jūros temperatūra būna dar keliais laipsniais aukštesnė ir siekia apie 14°C.
Turistai, kurie mėgsta ilsėtis kalnuose, susidurs su šaltomis žiemomis ir daug kritulių, o termometro stulpelis rodys 3°C žemiau nulio. Vasaros taip pat nelepina karščiais, liepos mėnesį kalnuose temperatūra siekia vos 15°C šilumos.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

5

7

10

14

19

23

26

26

21

16

11

7

Vandens temperatūra

15

14

14

16

19

23

26

26

25

22

20

17

KAIP PAŽINTI JUODKALNIJĄ?

Juodkalnijoje keliauti autobusais nėra patogu, nes vietiniai autobusai dažniausiai neturi kondicionierių. Šalies keliai daugiausia siauri, dviejų juostų ir driekiasi kalnuose. Vietiniai vairuotojai važiuoja greitai ir ekspresyviai, gali tekti išgirsti ir automobilio signalą. Geriau kelionėms rinktis traukinius, nes šalyje išvystytas geležinkelių tinklas ir palyginus su autobusais galima greičiau, patogiau ir pigiau nuvažiuoti į pasirinktą vietą. Norintys keliauti savarankiškai gali nuomotis automobilį arba pasirinkti kelionę kemperiais. Juodkalnijoje nėra kelių mokesčių, mokėti teks tik už kelionę „Sozina“ tuneliu ir už keltą Boka – Kotoro įlankoje.
„Sozina“ tunelis turi po vieną juostą kiekviena kryptimi ir greitis ribojamas iki 180 km/val. taip pat draudžiama lenkti.
Keltas yra Adrijos magistralės dalis ir keliaujant juo nuo Budvos iki Herceg Novi sutaupoma apie pusę valandos kelio. Reiktų įsidėmėti, kad piko metu gali susidaryti eilės laukiant kelto. Be to, pastovaus grafiko nėra ir keltas išplaukia tuomet, kai jis užsipildo.

APIE VIRTUVĘ

Juodkalnijos virtuvė panaši į serbų. Jaučiama didelė slavų, vengrų ir Viduržemio jūros kraštų virtuvės įtaka. Tradiciniai patiekalai dominuoja centriniuose rajonuose ir pakrantėje. Kalnuotose vietovėse pupuliariausi nesudėtingi skanūs valgiai iš daržovių mėsos ir prieskonių. Mėsos patiekalai ruošiami iš avienos ir kiaulienos. Jie gali būti rieboki ir patiekiami su šutinto pieno grietinėle. Vietiniai gyventojai ant iešmo dažnai kepa ėriukus ir paršiukus. Iš populiariausių patiekalų:

  • Čepapčiči - kapotos mėsos dešrelės;
  • Gaiduk - ant grotelių arba grilyje kepta mėsa;
  • Ražniči - nedideli kiaulienos ir veršienos šašlykai;
  • Džuveč - troškinta mėsa su ryžiais ir daržovėmis;
  • Kastradina - keptas ėriukas, vytinta aviena;
  • Mešano meso - kepti kiaulienos kotletai iš kepenų, dešrelių ir kukulių su svogūnais;

NAUDINGI PATARIMAI

Rusų kalbos mokėjimas Jums gali praversti atvykus į Juodkalniją. Turistinėse zonose plačiai naudojama anglų kalba, tad esant reikalui susikalbėsite.
Atvykus į šalį verta įsigyti vietinių maisto produktų: kavos, raudono arba balto vyno, sūrių, alyvuogių aliejaus, prieskonių, arbatžolių ir medaus.
Taip pat neišdildomų įspūdžių paliks apsilankymas atvirose turgavietėse, kur galima įsigyti siuvinėtų dirbinių, tradicinių rankdarbių ar juvelyrinių dirbinių.
Patys juodkalniečiai svetingi ir malonūs žmonės. Lankantis maldos namuose reiktų vilkėti rūbus, kurie dengia pečius, o mečetėse gali tekti galvos apdangalu prisidengti ir plaukus. Oficialiose institucijose dėvimos ilgos kelnės. Be to, pasigerti ir vaikščioti gatvėmis nedera, tai laikoma nemandagumu ar įžeidimu.

PRAMOGOS JUODKALNIJOJE

Juodkalnija tikras atostogų rojus ir pati gamta įkvepia karštą vasaros dieną išsimaudyti Adrijos jūroje. Norintys pasinerti į žiemos sporto malonumus nebūtinai turi laukti žiemos, užtenka sėsti į automobilį ir po kelių valandų jau galima slidinėti kalnuose. Sniegas kalnuose išsilaiko visą vasarą.

Juodkalnijos krantus skalaujanti jūra vilioja švariu vandeniu ir net 50 metrų gylyje galima stebėti įvairiaspalves žuvytes, koralus bei augmeniją, o kokį malonumą patiria nardytojas. Be to, druskingas vanduo gydo įvairius nedidelius odos pažeidimus.

Tarp turistų lankomų vietų populiariausia Kotoro įlanka. Ši įlanka yra piečiausias fiordas Europoje. Be to, šalia esantis Kotoro miestas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.

Juodkalnija stebina ne tik nuostabia gamta, o taip pat išskirtinais architektūriniais paminklais. Ostrogo vienuolynas yra iškaltas 900 metrų aukštyje.

Verta aplankyti Taros upės kanjoną, kuris įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Šis kanjonas pripažintas nacionaliniu parku. Aktyvaus poilsio mėgėjai, kurie mėgsta pasiplaukiojimus plaustais, galės išmėginti 57 metrų ilgio Taros upės trasą.

Turizmo sostinė yra Budvos miestas, kuris tituluojamas vienu gražiausių Juodkalnijos miestų. Šio miesto senamiestis įsikūręs mažoje saloje. Muziejų mėgėjai turėtų apsilankyti buvusioje šalies sostinėje Cetinjė, kuri dažnai vadinama muziejų miestu.

Keliautojams, kurie nori iš arčiau pažinti šalies kultūrą, verta išsinuomoti automobilį ir nukeliauti į Juodkalnijos kaimelius. Tik čia puoselėjamos senovinės tradicijos ir papročiai, be to, galima paragauti pačių tikriausių tradicinių patiekalų.