Ispanija, Madridas

Madridas – meno mėgėjų sostinė

Madridas žinomas kaip vienas lankomiausių miestų Europoje, kuris yra įsikūręs Ispanijos centre, šalia Mansanereso upės. Madridas laikomas viena žaliausių sostinių Europoje, kurioje gyvena daugiau nei 3 mln gyventojų. Šiame mieste galite mėgautis ispaniška dvasia kiek tik širdis gedžia: ragaukite tapas, gurkšnokite sangriją, niekur neskubėite ir džiaukitės gyvenimu – kaip tai daro ispanai!
Madride kvapą gniaužia architektūriniai paminklai (kurių daugiausiai iškilo valdant Habsburgų dinastijai), gausybė muziejų bei lankytinių objektų. Čia gyvenimas virte verda ir staiga nurimsta siestos metu. Mieste galima pasivaikščioti po parkus, aikštes taip pat apsilankyti įvairiausiose parduotuvėse. Čia vyksta kasmetiniai renginiai, festivaliai, koncertai ir yra 60 muziejų.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Ispanijos sostinės klimatas yra Viduržemio jūros kontinentinio tipo. Vasaros Madrido regione karštos, žiemos šaltos, todėl geriausia šį miestą aplankyti pavasarį arba rudenį. Vasarą termometro stulpelis siekia 35°C; liepą – rugpjūtį termometrai siekia 25°C. Šalčiausia sausio mėnesį, kai vidutinė temperatūra 6,3°C.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

6

7

10

11

15

21

25

25

22

15

10

7

Vandens temperatūra 15 14 15 16 18 21 24 25 24 21 18 16

KAIP PAŽINTI MADRIDĄ?

Kaip ir pridera sostinei, Madride puikiai išvystyta transporto sistema. Keliautojui siūlomi metro, autobusai, vietiniai traukiniai. Patogios, saugios ir greitos transporto priemonės operatyviai nugabena iš miesto centro į priemiesčius ir atvirkščiai. Viešojo transporto bilietas kainuoja apie 1,50€. Be to, yra galimybė įsigyti daugkartinio naudojimo bilietus, kurie galioja autobusuose ir metro. Turistas gali įsigyti specialius bilietus, kurie galioja nuo 1 iki 7 dienų. Galima sutaupyti, jei perkama 10 bilietų iš karto.
Bilietus galima įsigyti iš vairuotojo arba metro stotyse esančiuose bilietų pardavimo aparatuose. Aparatais patogu naudotis, nes galima atsiskaityti banko kortelėmis. Metro patogu keliauti, nes galima keisti įvairias linijas ir naudoti tą patį bilietą. Madride veikia 12 metro linijų. Vienkartinis bilietas, priklausomai nuo zonų, kuriose keliausite kainuoja 1,50 – 2,00€. Keliaujant autobusais, reikia mokėti kiekvieną kartą, kai keičiamas autobusas.
Madride patogu keliauti ir naktį, nes važinėja naktiniai autobusai, važinėjantys nuo 23:45 val. iki 6:00 val. ryto. Autobuso ilgai laukti neprireiks, nes jie kursuoja kas 15 – 20 minučių.

APIE VIRTUVĘ

Kainos kavinėse ir restoranuose yra gan didelės. Paprasčiausioje maitinimo įstaigoje pavalgyti galima už 8 – 10€, o vidutiniame restorane pietūs (du patiekalai ir desertas) kainuoja apie 40€. Vietinis alus mieste kainuoja apie 3€, o parduotuvėje – iki 1€, butelys ispaniško vyno kainuoja apie 5€. Madride populiaru valgyti tapas (keliaujant iš vieno baro į kitą galima paragauti skirtingų rūšių tapų). Kitas labai populiarus patiekalas - tapeo con churros (lazdelės su šokolado padažu). Taip pat verta paragauti keptų kalmaro žiedų arba Ispanijoje labai mėgstamų tirštų sriubų ir troškinių.

NAUDINGI PATARIMAI

Norintiems apsilankyti Madrido muziejuose pravartu įsigyti Madrid Card. Ši kortelė suteikia galimybę aplankyti penkiasdešimt svarbiausių Madrido muziejų. Be to, turintys šią kortelę gali be eilės aplankyti kitas lankomas vietas.
Taip pat lankantis Madride verta apsilankyti seniausiame pasaulio restorane Botin, kuriame siūlomi Viduržemio jūros patiekalai.

PRAMOGOS MADRIDE

Atvykę sutikti Naujųjų metų į Madridą pateks į milžinišką vakarėlį, kuris paliks neišdildomą įspūdį. Ištroškusiems ispaniškos dvasios Madride reikėtų pasimėgauti flamenko šokių pasirodymu, o sporto gerbėjams vertėtų nepraleisti galimybės pamatyti Real Madrid futbolo komandos rungtynes Santiago Bernabéu stadione.

Saulės vartai (Puerta del Sol) yra žymus kavinių, restoranų ir parduotuvių rajonas. Pusmėnulio formos aikštėje stovi paminklas Karoliui III, laikrodžio bokštas, kuris buvo pastatytas 1866 metais, bei senojo pašto pastatas. Iš šios aikštės jau penkiasdešimt metų transliuojama Naujųjų metų sutikimo šventė. Pagal ispanų tradicijas, sulig kiekvienu laikrodžio dūžiu svarbu spėti suvalgyti po vynuogę, nes tikima, kad spėjus suvalgyti visas dvylika vynuogių, kitais metais lydės sėkmė ir išsipildys visi norai.

Plaza Mayor aikštė labiausiai turistų lankoma aikštė Madride. Šioje aikštėje senovėje vyko miesto gyvenimas: prekyba, bulių kautynės, įvairios egzekucijos. Aplink šią aikštę susispietusios senos tradicinės parduotuvės, kavinės, restoranai. Rytinėje dalyje stovi karališkas paviljonas ir bronzinis paminklas karaliui Pilypui III, paminklas buvo pastatytas XVII a. Ši aikštė išliko tokia pat svarbi ir mūsų dienomis, dabar čia vyksta šventės, rengiamos Madrido globėjo Šv. Izidorio garbei.

Gran Via gatvė – pagrindinė miesto gatvė, kuri buvo nutiesta 1910 metais. Joje gausu parduotuvių, restoranų, architektūros paminklų, teatrų, viešbučių, bankų, naktinių klubų. Joje verda sostinės gyvenimas. Gran Via gatvė mėgstama filmų kūrėjų, kurie dažnai renkasi būtent šią vietą įamžinti savo kino juostuose. Šios gatvės architektūra yra išskirtinė, nes ant daugelio pastatų stogų stovi didžiulės skulptūros. Taip pat čia pastatytas aukščiausias Madride, net 88 metrus siekiantis dangoraižis, kuris buvo pastatytas 1953 metais.

Karališkieji rūmai (Palacio Real de Madrid) laikomi didžiausiais rūmais Europoje, kurie buvo gyvenami iki 1930 metų. Iš viso rūmuose yra 2800 kambariai su išsaugotais žymių menininkų darbais. Rūmų soduose gausu skulptūrų, vaizduojančių žmones ir mitologines būtybes. Rūmai yra oficiali karališkosios šeimos rezidencija, bet karalius čia negyvena. Nemokamas apsilankymas galimas ketvirtadieniais, o kitomis dienomis čia galima lankytis su Madrido turisto kortele.

Cibelės aikštė (Plaza de Cibeles) apsupta neoklasikiniais statiniais, iš kurių žymiausi yra Komunikacijos rūmai. Aikštės centre puikuojasi vaisingumo deivės Cibelės fontanas, kuris laikomas vienu iš Madrido simbolių. Fontanas buvo pastatytas tarp 1777 ir 1782 metų ir vaizduoja dviejų liūtų traukiamą vežimą. Šioje aikštėje įsikūręs ir Ispanijos bankas, kur 30 metrų po žeme saugomas banko auksas. Akį taip pat traukia baroko stiliaus Linares rūmai, kur sužavės valgomasis ir pokylių salė. Dabar rūmuose veikia meno ir kultūros centras.