Italija, Sardinija

Sardinija yra Viduržemio jūros sala, šalia Korsikos ir priklauso Italijai. Rytinę salos pakrantę skalauja Tirėnų jūra. Sardinijoje gyventojai yra ilgiausiai gyvenantys, pasaulyje Sardinija pirmauja šimtamečių žmonių skaičiumi. Salos paplūdimiai dėl grožio primena Karibų pakrantę, nes jūros vando turkio spalvos, o smėlis baltas. Sardinijos kraštovaizdyje dominuoja kalnai, o pakrantės išsiskiria skardžiais. Sardinija gali puikuotis ne tik gamta, bet ir autentiškais miestais bei Viduržemio jūros regiono virtuve ir gyvūnais ir ryškių spalvų paukščiais. Patys gražiausi Sardinijoje flamingai. Dar ir dabar pasakojama legenda, kad Sardinijoje gyveno milžinai, kurie nusileido iš žvaigždžių. Saloje aptinkamos milžinų kapavietės ir kūgio formos statiniai iš didelių akmens luitų, kurie vadinami „muragais“. Taip ir neaišku, kokia šių statinių paskirtis. Sardinijos milžinai minimi ir Homero poemose, be to, ir Biblijos pradžios knygoje minimi kadaise Žemėje gyvenę milžinai.

UPS, nieko neradomeSardinija yra Viduržemio jūros sala, šalia Korsikos ir priklauso Italijai. Rytinę salos pakrantę skalauja Tirėnų jūra. Sardinijoje gyventojai yra ilgiausiai gyvenantys, pasaulyje Sardinija pirmauja šimtamečių žmonių skaičiumi. Salos paplūdimiai dėl grožio primena Karibų pakrantę, nes jūros vando turkio spalvos, o smėlis baltas. Sardinijos kraštovaizdyje dominuoja kalnai, o pakrantės išsiskiria skardžiais. Sardinija gali puikuotis ne tik gamta, bet ir autentiškais miestais bei Viduržemio jūros regiono virtuve ir gyvūnais ir ryškių spalvų paukščiais. Patys gražiausi Sardinijoje flamingai. Dar ir dabar pasakojama legenda, kad Sardinijoje gyveno milžinai, kurie nusileido iš žvaigždžių. Saloje aptinkamos milžinų kapavietės ir kūgio formos statiniai iš didelių akmens luitų, kurie vadinami „muragais“. Taip ir neaišku, kokia šių statinių paskirtis. Sardinijos milžinai minimi ir Homero poemose, be to, ir Biblijos pradžios knygoje minimi kadaise Žemėje gyvenę milžinai.

KLIMATAS

Sardinijoje vyrauja švelnus jūrinis klimatas, o saulėtų dienų būna net 300 per metus. Atostogauti saloje geriausia gegužės – lapkričio mėnesį. Vasaros čia karštos ir termometro stulpelio rodmenys kyla iki 35°C. Ruduo šiltas ir trunka iki lapkričio mėnesio, o termometro stulpelis siekia 20°C. Rugsėjo – balandžio mėnesį šilta, bet labai vėjuota. Daugiausia lietaus sulaukiama pavasrį. Žiemą nešalta, o sniego rasti galima tik kalnuose ir čia spaudžia šaltukas.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

10

11

12

14

17

21

24

28

26

18

13

11

Vandens temperatūra

14

14

14

15

17

20

23

25

22

21

18

16

KAIP PAŽINTI SARDINIJĄ?

Po Sardiniją galima keliauti autobusais, o vienkartinio bilieto kaina mieste 1 – 2€. Autobusų tvarkaraštį nemokamai galima gauti turizmo informacijos centre. Reguliariai tarp miestų kursuoja autobusai. Bilietus pirmyn ir atgal geriausia įsigyti bilietų pardavimo automatuose. Mažuose kaimeliuose įsigyti bilieto nepavyks, o vairuotojai autobusų bilietų nepardavinėja. Turistinio bilieto kaina siekia 45€.
Reguliariai važinėja traukiniai iš Alegro į Sasarį, o iš Sasario į Kaljarį. Vasarą du kartus per savaitę į vaizdingiausias vietas važiuoja maži traukinukai. Galima pasirinkti iš šių maršrutų:

  • Mandas – Arbatax (159 km);
  • Isili – Sorgono (83 km);
  • Macomer – Bosa Marina (46 km);
  • Nulvi – Tempio – Palau (116 km).

Pats patogiausias būdas keliauti Sardinijoje – išsinuomoti automobilį. Už nuomą gali tekti sumokėti truputėlį daugiau nei 100€. Asmuo norintis išsinuomoti automobilį turi būti vyresnis nei 21 metai, o jaunesni nei 25 metai gali būti apmokestinti papildomu mokesčiu. Be to, vairuotojo pažymėjimas turi galioti ilgiau nei 1 metus. Taip pat pasirūpinkite, kad kreditinėje (debetinėje) kortelėje būtų pakankama suma, nes yra autorizuojamas užstatas.

Keliai Sardinijoje siauri, gali būti be šaligatvių ir daug kur įtaisyti greičio matuokliai. Todėl lenktyniauti nepatariama. Kaimo vietovėse pasitaiko, kad į kelią išbėga naminiai gyvūnai. Dėl rugsėjo – balandžio mėnesį vyraujančių vėjų reiktų vairuoti ypač atsargiai.

Norint pažinti kaimo vietoves verta išsinuomoti dviratį, kurio nuomos kaina parai siekia apie 9€.

Norint pasiekti kitas salas galima plaukti laivukais arba keltu.

APIE VIRTUVĘ

Sardinijoje pati skaniausia ką tik iš krosnies ištraukta duona. Vyno mėgėjai turėtų apsilankyti vietiniuose vynuogynuose ir įsigyti vietinio vyno. Ko gero labiausiai nustebins vietinis patiekalas bottagra rūkyti kuojų ikrai, kurie būna patiekiami kaip užkandis arba su spagečiais. Kitas patiekalas pane carasau – piemenų duona, kuri pagardinama pomidorų padažu ir kiaušiniu. Tada ji vadinama pane frattau. Mėsos mėgėjai pasimėgaus keptu paršeliu arba carne a carraxiu. Tradiciškai tai gali būti paršiukas, ėriukas arba veršiukas, apdengtas mirtos lapais ir kepamas duobėje, žemėje. Sardinijoje būtina paragauti avių pieno sūrio, šis sūris gali būti įvairių rūšių. Be to, rekomanduojama paragauti rūkyto rikotos sūrio. Saldumynų mėgėjai nenusivils saldžiomis bandelėmis su sūriu ir medumi – sas seadas. Turistai norintys paskanauti makaronų turėtų paragauti žirnių formos makaronų, kurie gaminami iš manų ir vandens. Šie makaronai trumpai pakepinami krosnyje, turi specifinį skonį ir kvapą. Gali būti valgomi su įvairiais priedais arba gali būti salotų pagrindu.
Rekomenduojamas restoranas La Saltara, kuriame galima paragauti Sardinijos tradicinio maisto. Restorane „Peschiera“, kuris yra netoli Oristano miestelio, galima sudalyvauti maisto puotoje, kuri kainuoja 50€ (gėrimai į kainą įskaičiuoti). Puota pradedama užkandžiais, paskui patiekiama milžiniška lėkštė makaronų ir paskutinis patiekalas kepta žuvis (dažniausiai kepamos 3 – 4 rūšys žuvys).

NAUDINGI PATARIMAI

Jei vykstama į Kaljarį, tai geriau apsistoti apartamentuose, o kurortiniame miestelyje pigiau bus – viešbutyje.

Geriausia į Sardiniją vykti rudenį, kai oras malonus, o vanduo įšilęs, be to, flamingai nusidažo ryškia koralų spalva.

Apsipirkti geriausia prekybos centruose.

Lauktuvėms geriausia parvežti alyvuogių aliejaus ir vyno, kuris yra sodresnio skonio ir stipresnis lyginant su žemyninėje Italijoje gaminamu vynu.

PRAMOGOS SARDINIJOJE

Neptūno grotas – tai urvas, kuriame įspūdingi stalaktitai ir stalagmitai. Į šį urvą galima patekti dviem būdais: plaukiant laivu ir pasigrožint Sardinija iš jūros arba įveikiant 654 laiptelius, kurie vadinami „ožkų taku“.

Alghero miestelis, kurio senamiestis ispaniškas, gatvelės grįstos akmenimis. Čia verta aplankyti viduramžių bažnyčias, jachtų prieplaukas. Netoli Stintino kurorto yra La Pelosa paplūdimys, kuriame yra vienas seniausių Sardinijoje La Pelosa bokštas.

Olbijos miestą verta aplankyti dėl archeologijos muziejaus arba pasivaikščioti po senamiestį. Costa Smeralda pakrantėje, šiaurinėje Sardinijos dalyje, stovi Berluskonio vila. Ši vieta pamėgta garsenybių, o aplinka griežtai prižiūrima, paplūdimiuose gali ilsėtis visi. Pakrantė tęsiasi 55 kilometrus ir joje galima rasti nuostabius paplūdimius, o kai kuriuos galima pasiekti tik laivu. Porto Cervo miestelyje gausu prabangių parduotuvių, restoranų ir kitų vietų, kurias pamėgę milijonieriai, karaliai ir popžvaigždės.

Sardinijos sostinė – Kaljaris. Miestas užburia barais ir restoranais, kurie yra netoli uosto. Kaljaris yra universalus: Via Manno rajone galima apsipirkti, o Stamace ir Castello rajonuose pasižvalgysite po įspūdingus architektūros šedevrus. Kaljario apylinkes mėgsta nardytojai, nes panėrus galima apžiūrėti rifus. Pietuose nuo Kaljario, netoli Pulos miesto, galima pasižvalgyti po kartaginiečių ir romėnų paliktus griuvėsius. Geriausi šios vietovės Paplūdimiai – Porto Campana ir Su Giudeu.