Italija, Apulija

Apulija – kontrastų ir įvairenybių regionas

Apulija keliautojus džiugina ilgesne nei 800 kilometrų pakrante, auksiniais kviečių laukais, visada žaliuojančiomis alyvmedžių giraitėmis ir neaukštomis kalvomis. Šis regionas yra laikomas mažiausiai kalnuota Italijos vietove, kuri labiausiai atpažįstama kaip Italijos „bato kulniukas“. Jūros mylėtojai Apulijos regione pasijunta tarsi rojuje – nors dauguma Adrijos jūros pakrančių yra uolėtos, tačiau čia rasime ir balto smėlio įlankėlių, kuriose galima mėgautis ramybe, ir grožėtis nuostabia gamta. Apulija garsėja ne vien tik kerinčiais gamtos vaizdais, bet taip pat ir vertingu meno ir kultūros lobynu. Atostogis Apulijoje patiks visiems, kurie nori susilieti su gamta ar artimiau susipažinti su Italijos istorija.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Apulijoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas – jam būdinga švelni žiema, šiltas pavasaris ir ruduo, karštos ir sausos vasaros. Vasariški orai Apulijos regione prasideda balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki pat spalio. Karščiausiais mėnesiais laikomi liepos ir rugpjūčio mėnesiai: šiuo laikotarpiu vidutinė temperatūra siekia 26-30ºC. Šalčiausi mėnesiai – gruodis, sausis ir vasaris, kuomet temperatūra nukrenta iki 8-17ºC, o kritulių kiekis smarkiai padidėja. Geriausias metas apsilankyti Apulijoje – balandžio, gegužės, rugsėjo ir spalio mėnesiai.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

13

13

15

18

22

25

29

29

26

22

18

14

Vandens temperatūra

15

14

14

15

18

21

25

26

25

22

19

16

Įdomūs faktai

 • Apulijoje gaminamas alyvuogių aliejus yra vienas geriausių visame pasaulyje. Šiame regione išspaudžiama net 60 procentų Italijoje pagaminto alyvuogių aliejaus;
 • Apulijos regione yra daugiau nei 50 milijonų alyvmedžių, kuriuos draudžiama persodinti iš vienos vietos į kitą.
 • Šio regiono maisto gamybos tradicijos yra įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą – Apulijos virtuvės patiekalai laikomi vieni sveikiausių Viduržemio jūros regione;
 • Apulijos regiono jūros pakrantėje yra net 10 Mėlynąja vėliava pažymėtų paplūdimių.

KAIP PAŽINTI APULIJĄ?

Apulijos regione galima keliauti autobusais ar traukiniais, tačiau ne visada yra laikomasi tikslaus tvarkaraščio. Kai kurių linijų traukiniai nekursuoja sekmadieniais, todėl tuo svarbu iš anksto pasidomėti. Keliautojai teigia, kad kelionė traukiniu Apulijoje yra viena patogiausių – Italijoje susisiekimas traukiniais yra labai gerai išvystytas. Svarbu žinoti, kad įsigijus greitojo traukinio bilietą, jį reikės pažymėti traukinių stotyje įrengtu aparatu. Jei nenorite būti priklausomi nuo autobusų ar traukinių tvarkaraščių, galite išsinuomoti automobilį, tačiau nusiteikite, kad eismas bus gana chaotiškas, o didžioji dalis vairuotojų – karštakošiai. Vis dėlto, prie to greitai įprantama, todėl automobilio nuoma gali būti viena geriausių transporto priemonių, kada norima geriau pažinti Apulijos regioną.

APULIJOS VIRTUVĖ

Apulijos regiono virtuvei būdingi ne įmantrūs, bet gana paprasti patiekalai, kurie yra pritaikyti kiekvieno skoniui. Galima teigti, kad Apulijos virtuvę sudaro trys pagrindiniai komponentai – daržovės, kviečiai ir alyvuogių aliejus, kuris garsėja kaip geriausias visame pasaulyje. Šie trys pagrindiniai komponentai maisto gamyboje derinami su žuvimi ir mėsa. Populiariausi patiekalai iš makaronų – jie gardinami daržovėmis, jūros gėrybėmis ir žuvimi. Pajūrio zonose itin populiarūs patiekalai iš žuvies ir jūros gėrybių. Atrodytų, kiekvienas virtuvės šefas turi savo slaptą receptą, kaip paruošti šių maisto produktų patiekalus. Desertų mėgėjams siūloma paragauti saldumynų, pagamintų iš džiovintų vaisių, medaus ir sirupo.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Orecchiette – populiariausi „ausytės“ formos makaronai, kurie dažniausiai gardinami ropių lapų padažu;
 • Tiella – išvertus į lietuvių kalbą tai reikštų „degto molio puodas“. Tai – orkaitėje kepamas patiekalas iš bulvių, ryžių ir midijų;
 • Ciambotto – gruzdintos jūros gėrybės su svogūnais, pomidorais ir pipirais;
 • Ricci di mare – jūros ežiai, kurie gali būti valgomi ką tik pagauti arba apdoroti;
 • Agnello – moliniame inde troškinta ėriena arba kepta orkaitėje;
 • Burrata – šviežias sūris, kurio paviršiuje mocarela, o viduje grietinė.

Tradiciniai alkoholiniai gėrimai:

 • Rekomenduojama paragauti vietinio vyno – Apulija yra vienas pagrindinių vyno gamybos regionų, todėl vyno pasirinkimas čia yra tikrai gausus.

NAUDINGA INFORMACIJA

Valiuta: euras.

Kalba: italų. Apulijoje angliškai kalba tikrai ne visi gyventojai, todėl patartina išmokti keletą pagrindinių frazių italų kalba.

Pasisveikinimas: paliksite tikrai puikų įspūdį, jei pasisveikinsite itališkai. Pasisveikinant taip pat yra įprasta paduoti ranką.

Kelios frazės italų kalba:

 • Si – taip;
 • No – ne;
 • Mi scusi (my skūzi) – atsiprašau;
 • Grazie (gracje) – ačiū;
 • Buon giorno (buondžiorno) – laba diena;
 • Non parlo italiano – nekalbu itališkai;
 • Qualcuno parla inglese? – ar kas nors kalba angliškai?

Dokumentai: Lietuvos piliečiams pakanka turėti asmens tapatybės kortelę.

Kainos: pietūs restorane kainuos maždaug 10-12 €, taurė vyno – 5-6 €, litras degalų – 1,8 €. Tai yra vienas pigiausių Italijos regionų, tačiau liepos ir rugpjūčio mėnesiais kainos gali išaugti net 3-4 kartus. Dauguma automobilių stovėjimo aikštelių yra mokamos.

Arbatpinigiai: arbatpinigiai neretai yra įtraukiami į sąskaitą, jei ne – palikite 10 procentų nuo išleistos sumos.

Sveikata: nors vanduo iš čiaupo yra gana švarus, tačiau rekomenduojama rinktis parduotuvėse siūlomą išpilstytą vandenį buteliuose. Vaistinių darbo laikas sutampa su parduotuvių darbo laiku, sekmadieniai – poilsio dienos, todėl ir vaistinės paprastai nedirba.

Lauktuvės: tradiciniai saldumynai, alyvuogių aliejus, sūris, vietinis vynas.

PRAMOGOS APULIJOJE

Viestė – tai vienas labiausiai lankomų Apulijos miestelių, kuris pasitinka itin vaizdingomis pakrantėmis ir iš tolo šviečiančiais namų stogais. Priešais miestelio paplūdimį stūkso gigantiškas kalkakmenio monolitas, vadinamas Pasaulio smaigaliu (it. Pizzomunno). Miestelio centre galima aplankyti katedrą ir pilį.

Peskičio miestelis turistus vilioja viena gražiausių Italijos įlankų. Čia taip pat rasime gynybinių bokštų, kurie mena apie kadaise vykusius turkų antpuolius, vietovę, kurioje galima pamatyti senovinių žvejybos prietaisų (it. Trabucchi). Lankydamiesi senamiestyje pamatysite senas gynybines sienas ir didingą pilį.

Tremičio salynas nuo pusiasalio nutolęs maždaug 20 km. Salyną sudaro penkios nedidelės salos, kurios vilioja turistus iš viso pasaulio. Salose galima pasimėgauti nepaprasto grožio gamta ir skaidria it krištolas jūra.

Polinjano a Marės senamiestis traukia ne vien tik Italijos gyventojus, bet taip pat ir keliautojus iš viso pasaulio. Senamiestis garsėja išskirtine architektūra ir stačiomis aukštesnėmis nei 30 metrų uolomis. Senamiestyje įdomu pasižvalgyti ir dieną, ir naktį – tamsiuoju paros metu gatvės yra apšviečiamos tūkstančiais lempučių, todėl čia tampa dar šviesiau nei dieną.

Monopolis yra piečiausias Bario provincijos uostas, kuris dar nuo kryžiaus žygių laikų yra vienas svarbiausių Italijoje. Uostas garsėja ilgais smėlėtais paplūdimiais ir visai šeimai siūlomomis pramogomis.

Salento pusiasalis turistus traukia vienu iš gražiausių Italijos kraštovaizdžiu. Iš rytų pusės pusiasalį skalauja Adrijos jūra, o iš vakarų – Jonijos jūra. Salento pusiasalis garsėja ne vien tik įstabia gamta, bet taip pat ir kultūriniu paveldu.

Tore del Orso miestelio pasididžiavimas – smulkaus smėlio paplūdimiais ir Mėlynąja vėliava, kuri suteikiama paplūdimiams už švarų jūros vandenį, teikiamų paslaugų kokybę bei paplūdimių saugumą. Didžiausio susidomėjimo sulaukia 800 metrų besitęsiantis paplūdimys, kurį supa pušimis apsodintos kopos.

Otrantas yra miestas Italijos rytuose, kuriame saulė teka anksčiau nei kitose šalies vietose. Otrantas garsėja akmeninėmis senamiesčio gatvėmis ir skersgatviais , vedančiais prie jūros. Vykdami į Otrantą taip pat aplankykite Santa Čezarea Termę – miestelį, garsėjantį terminėmis versmėmis ir daugybe pramogų.

Kastras – tai miestelis, kurį įkūrė senovės graikai. Nors miestelis atrodo tarsi įkurtas viduramžiais, tačiau jo istorija siekia kur kas ankstesnius laikus. Lankydamiesi miestelyje būtinai užsukite į Kastro Mariną – šimtmečius skaičiuojantį žvejų kaimelį, įsikūrusį Adrijos jūros įlankoje.

Leukoje tiesiog būtina aplankyti Dievo Motinos šventovę, prie kurios stovint pasijuntama tarsi ant pasaulio krašto. Ši vietovė net ir visko mačiusius pavergia nuostabia panorama, kurios vaizdas atminty išliks ilgam.

Tore San Džovanis pavergia nuostabia jūros pakrante, romantiškomis įlankėlėmis ir paplūdimiais, kuriuos skalauja itin skaidrus jūros vanduo. Šią vietovę tiesiog būtina aplankyti visiems gamtos mylėtojams, kuriuos sužavės kvapnūs pušynai, švarūs paplūdimiai, savita augalija ir balto smėlio kopos.

Galipolis dažnai yra vadinamas Jonijos jūros perlu. Švaria jūra ir smėlėtais paplūdimiais ši vietovė garsėja visoje Europoje, todėl čia tiesiog būtina apsilankyti. Galipolyje galėsite pasigėrėti nuostabiais jūros vaizdais – čia vandens atspalviai mainosi nuo šviesiai žalių iki tamsiai mėlynų. Viešėdami Galipolyje taip pat aplankykite Šv. Agotos katedrą.

Alberobelo miestelyje galėsite susipažinti su valstietiška Apulijos puse. Nors valstietiškų pastatų yra išlikusių ir Bario, Taranto ir Brindizio provincijose, tačiau tipiškiausia pastatai yra išlikę būtent čia. Alberobelo miestelyje šiandien galima rasti apie 450 tokių pastatų, jie yra įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą.

Ostūnis dar vadinamas Baltuoju miestu. Tai yra miestelis, įsikūręs ant trijų kalvų, kuris nuo Adrijos jūros nutolęs vos kelis kilometrus. Miestelis pakeri nepakartojamo grožio baltomis kalvomis, kurios matomos dar iš tolo, senovinėmis siauromis gatvelėmis ir baltos spalvos pastatais.

Lokorotondas – miestelis, įsikūręs kalno viršūnėje, kuris garsėja įspūdinga panorama ir jaukumu. Turistus sužavi miestelio senamiestis, kuriame rasite siaurų gatvelių su mažomis aikštėmis, kuriose galima pasigėrėti atsiveriančia panorama.

Martina Frankos senamiestis vadinamas Itrijos slėnio perlu. Miestelyje tvyro baroko dvasia: galima pasigėrėti šio stiliaus pastatais, pasiklausyti skambančios muzikos, ir paprasčiausiai niekur neskubėti – šiame miestelyje viskas vyksta lėčiau nei mums yra įprasta.

Matera – Italijos miestas, kurį turistai atrado visai neseniai. Miestelyje yra išsaugotos neolito amžiaus kultūros tradicijos. Dauguma mieste esančių urvų buvo pirmųjų miesto gyventojų namai. Urvai yra išdėstyti be jokios sistemos, jais klaidžiojama tarsi po labirintus. Įdomu tai, kad Melo Gibsono režisuotas filmas „Kristaus kančia“ buvo filmuotas būtent Materoje.