Lietuvių dar neatrasti Graikijos perlai

Graikija garsėja ne vien tik kultūriniu paveldu, bet taip pat ir salomis, kurių suskaičiuojama net virš 2000. Nors keliautojai dažniausiai renkasi Kosą, Kretą, Santorinį ar Rodą, tačiau kitos salos bei žemyninė Graikijos dalis  taip pat yra vertos dėmesio. Visos jos yra ir panašios, ir skirtingos – kiekviename Graikijai priklausančiame kampelyje galima atrasti kažką savito, bet kartu ir bendro. Šį kartą pakalbėkite apie penkias Graikijos vietas – Lesbą, Lefkadą, Samą, Tasą ir Chalkidikę, esančią žemyninėje Graikijos dalyje. Nors čia Lietuvos keliautojai vyksta ne taip ir dažnai, tačiau tikrai verta pasvarstyti apie šias kelionių kryptis. Taigi, kodėl čia verta vykti, ir ką rekomenduojama pamatyti?

KLIMATAS

Graikijos salose ir Chalkidikėje vyrauja Viduržemio jūros klimatas, todėl žiemos yra švelnios, o vasaros – labai šiltos ir saulėtos. Tikrasis vasaros sezonas prasideda gegužę, ir baigiasi rugsėjį. Šiuo laikotarpiu neverta net galvoti apie lietaus tikimybę. Rudens klimatas Graikijos salose yra labai malonus, šiuo laikotarpiu turistų srautas yra sumažėjęs, dienomis nebebūna taip karšta, o jūros vanduo vis dar išlieka šiltas. Vėlyvas pavasaris ir ankstyvas ruduo yra tinkamiausias metas keliauti į Graikiją.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

15

15

17

20

23

27

29

29

27

24

19

16

Vandens temperatūra

17

16

16

17

19

22

24

26

25

23

20

18

ĮDOMŪS FAKTAI

  • Lesbo salos pavadinimas kilęs iš graikų lyrikės Sapfo poemų, išaukštinančių meilę tarp moterų. Ereso kaimelyje kasmet yra švenčiama unikali moterų šventė;
  • Chalkidikė – tai ilgiausias pakrantės ruožas žemyninėje Graikijos dalyje, kurio ilgis sudaro net 500 kilometrų;
  • Olimpas – aukščiausios Graikijos kalnas. Senovėje buvo manoma, kad kalne yra krištolo rūmai, kuriose gyvena graikų dievai;
  • Samos sala – filosofo ir matematiko Pitagoro gimtinė.

KAIP PAŽINTI GRAIKIJĄ?

Rytinėje Lesbo dalyje yra puikiai išvystyta viešojo transporto infrastruktūra. Per dieną keliaudami automobiliu galėsite aplankyti visas pagrindines salos vietas. Vakariniame regione autobusai važiuoja retai, todėl čia palankiau išsinuomoti automobilį. Lefkadoje taip pat pravers nuomota transporto priemonė, kuria keliaudami galėsite geriau pažinti salą. Iš Lefkados yra siūlomas tiesioginis maršrutas į Atėnus (atstumas – maždaug 400 km). Chalkidikėje patogiausia keliauti autobusais arba taksi, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad autobusų tvarkaraščiai nuolat keičiasi. Samos ir Taso salose yra gerai išvystytas autobusų tinklas, todėl galite rinktis tokią transporto priemonę. Taip pat yra galimybė išsinuomoti automobilį ar keliauti taksi. Į kelionės programą rekomenduojama įtraukti ir kitas salas ar žemyninę Graikijos dalį. Organizuojamų ekskursijų kainos Graikijoje yra gana nedidelės.

GRAIKIJOS VIRTUVĖ

Graikijos virtuvės turbūt neįsivaizduotume be salotų ir sūrio. Daržovių salotos užpilamos alyvuogių aliejumi ir barstomos įvairiais prieskoniais: bazilikais, krapais, mėtomis, ir t.t. Graikiška virtuvė pasižymi paprastumu, tačiau viskas yra ruošiama iš šviežių produktų. Į patiekalų sudėtį dažnai įeina baklažanai, jūros gėrybės, šviežios daržovės, mėsa (dažniausiai naudojama aviena). Kiauliena, jautiena ir žvėriena dažniausiai kepama ant grilio. Taip pat dažnai naudojama įvairi malta mėsa, kuri gali būti kepama ant iešmo, ant grilio, ir t.t. Tradicinis graikiškas desertas – plokščias pyragas su medumi ir riešutais. Taip pat populiarūs graikiški pyragėliai su sirupu, medumi ir migdolais.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

  • Tiganita – kepti kalmarai;
  • Jarides me pilafi – plovas su krevetėmis;
  • Musaka – sluoksniuotas maltos mėsos, pomidorų, baklažanų ir sūrio troškinys;
  • Taramosalata – žuvies ikrų salotos;
  • Melitsanes – kepti baklažanai;
  • Domates gemistes – farširuoti pomidorai;
  • Avgolemono – ryžių sriuba su kiaušiniu ir citrina;
  • Suvlaki - ant iešmo kepta vištiena arba ėriena.

Graikijos alkoholiniai gėrimai:

  • Baltasis Retsina vynas, turintis sakų prieskonį;
  • Ouzo – graikiška anyžinė degtinė;
  • Kumkuat – tradicinis likeris;
  • Metaxa – Graikijoje gaminamas konjakas.

NAUDINGA INFORMACIJA

Dokumentai: Lietuvos turistams pakanka asmens tapatybės kortelės arba paso.

Valiuta: euras.

Kalba: graikų, paprastai galima susikalbėti ir angliškai bei kitomis kalbomis (portugališkai, ispaniškai, rusiškai).

Arbatpinigiai: restoranuose arbatpinigiai dažniausiai yra įtraukiami į sąskaitą (15 procentų), jei ne – palikite maždaug 10 procentų išleistos sumos. Įprasta palikti arbatpinigių taksi vairuotojams (2-3 €).

Sveikata: vykstant į Graikiją privalomų skiepų nėra. Rekomenduojama įsigyti sveikatos draudimą. Negerkite vandens iš čiaupo, pasirūpinkite priemonėmis nuo saulės.

Kainos: Graikijoje kainos yra panašios kaip ir Lietuvoje. Pietūs vienam asmeniui kainuos maždaug 7-10 eurų, prašmatni vakarienė – apie 20 eurų asmeniui. Svarbu žinoti, kad Graikijoje kai kurie keliai yra mokami (tai aktualu tiems, kurie planuoja nuomotis automobilį).

Lauktuvės:  keramikos dirbiniai, kilimai, rankų darbo krepšiai, paveikslai su gamtos vaizdais, sidabro ir aukso dirbiniai, alyvuogių aliejus, tradiciniai alkoholiniai gėrimai, saldumynai, medus, alyvuogės, sūris, prieskoniai, kosmetikos gaminiai.

PRAMOGOS GRAIKIJOS SALOSE

LESBAS

Rytinė salos dalis yra gana žalia, čia auga daug alyvmedžių bei pušų, čia rasite keletą karštųjų mineralinių vandens kurortų, kurių populiariausi yra Loutra ir Etfalous.

Vakarinė Lesbo dalis yra uolėta, čia rekomenduojama aplankyti vietinius kaimelius, kuriuose auginami žirgai.

Mitilėnė – tai salos sostinė, garsėjanti turgaviete, kurioje galima įsigyti niekur kitur neparduodamos žuvies. Mieste gausu bažnyčių ir muziejų, kuriuose yra saugomos net 3000 metų senumo ekspozicijos. Nors miestas yra gana nedidelis, jame rasite gausybę restoranų, barų bei naktinių klubų.

Petra – tai populiarus kurortas, kuriam suteiktas čia esančios uolos pavadinimas. Garsiosios uolos laiptai veda į XVIII amžiuje pastatytą bažnyčią.

Molyvos – turistų sostine vadinamas uostas, kuriame stūkso genujietiška pilis, nuo kurios atsiveria nepakartojama panorama į Turkijos krantus.

Mantamados – tai kaimelis, garsėjantis keramikos dirbiniais ir įspūdingu Moni ton Taxiarchon vienuolynu.

Agiasas – tai vienas gražiausių Lesbos miestų, kurio pagrindinėje bažnyčioje yra saugoma šv. Luko tapyta ikona.

LEFKADA

Nidri kriokliai – viena didžiausių Lefkados įžymybių. Vienas gražiausių krioklių – Dimossari, kuris pasibaigia baltų uolų tarpeklyje.

Porto Katsiki – tai vienas gražiausių Europos paplūdimių, apsuptas kalvų. Egremni paplūdimys yra ilgiausias visoje saloje. Tai yra vienas populiariausių Europos paplūdimių. Kathisma paplūdimys ypatingai tinka vandens sporto entuziastams. Paplūdimys yra apsuptas uolų, žavi smulkiu smėliu ir skaidriu turkio spalvos vandeniu.

Panagia Faneromeni vienuolynas – tai svarbiausias salos religinis centras, įsikūręs ant kalvos, nuo kurios atsiveria įspūdinga panorama. Vienuolynas buvo pastatytas 1634 metais, praėjus porai šimtmečių buvo rekonstruotas.

Agia Mavra – tai įspūdinga XIV amžiaus pilis, kurią pastatė Sicilijos valdovai. Pagrindinis pilies tikslas buvo apsaugoti miestą nuo priešų. Vasaros metu pilyje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai.

Lefkos miestas – tai salos sostinė, kurioje rasite daugybę gatvelių, kuriose nėra automobilio transporto. Tai – ideali vieta pasivaikščiojimams ir lauktuvių paieškoms.

CHALKIDIKĖ

Olimpo kalnas yra aukščiausias Graikijos kalnas, kurio aukštis siekia 2918 metrų. Kalnas išsiskiria itin turtinga flora, todėl  jis yra itin patrauklus gamtos mylėtojams. Aukščiausia kalno viršūnė – Mitkas, kurio pavadinimas, išvertus į lietuvių kalbą, reikštų „nosis“. Į kalną paprastai kopiama iš papėdėje esančio Litochoro miestelio, kuris dar vadinamas „Dievų miestu“.

Salonikai – tai miestas pietinėje Graikijos dalyje, prie Egėjo jūros. Tai yra didelis ekonomikos centras, kuriame kasmet vyksta tarptautinės mugės bei parodos. Vienos didžiausių Salonikų įžymybių: romėnų triumfo arka Galerėja, šv. Demetrijaus bazilika, Šv. Sofijos kupolinė bazilika.

Meteoros – tai vienas žymiausių ir didžiausių Graikijos vienuolynų kompleksų. Šiuo metu kompleksą sudaro šeši vienuolynai, tačiau manoma, kad jų būta daugiau nei 20. Tai yra labai populiari turistinė vieta, kuri yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą.

Ouranopolis yra nedidelis miestelis, kuris turistus vilioja naktiniu gyvenimu ir užburiančio grožio gamta. Didžiausios miestelio įžymybės – Agia Eleousa bažnyčia, miesto galerija, Kalitėjos paminklas.

Afitos – tai nedidelis miestelis, žavintis savita architektūra ir siauromis gatvelėmis. Afitos miestelis yra įsikūręs aukštai ant kalvos, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į jūrą.

Pefkohori – tai nedidelis kurortinis miestelis, esantis pietinėje Kasandros kyšulio dalyje. Miestelis žavi pušų giraitėmis ir dideliu įvairių pramogų pasirinkimu.

SAMOS SALA

Vathi – tai Samos salos sostinė, įsikūrusi tarp žalių kalvų. Čia galėsite pasivaikščioti plačia alėja ir siauromis gatvelėmis, sostinėje rasite restoranų bei parduotuvių, galėsite įsigyti suvenyrų.

Geriausi Samos salos paplūdimiai:

  • Makali – akmenuotas paplūdimys, kuriame rasite skėčių ir gultų. Čia taip pat turėsite galimybę išsinuomoti vandens sporto įrangą, išbandyti paviršinį nardymą;
  • Kerveli – rytinėje pakrantėje esantis smėlio ir žvirgždo paplūdimys.

Kakkari – tai nuostabaus grožio kurortas, kuris turistus džiugina mažomis įlankėlėmis ir kalvomis. Kakkari paplūdimiai puikiai tinka vandens sportui – čia lankydamiesi beveik visur rasite vandens įrangos nuomos punktų.

Agios Konstandinos – nedidelis miestelis, esantis salos šiaurinėje dalyje. Čia rasite nuostabaus grožio paplūdimių, galėsite išbandyti įvairias vandens pramogas.

Karlovassi – vakarinėje salos dalyje esantis kurortas, kuris tikrai patiks ieškantiems gražių paplūdimių. Miestelį sudaro keturi pagrindiniai rajonai, kurių gražiausiu laikomas Paleo Karlovassi. Lankydamiesi šioje vietovėje galėsite pasimėgauti ramiupasivaikščiojimu ir pasigėrėti nuostabiais vaizdais. Netoliese galėsite aplankyti labai neįprastą bažnyčią – Metamarfosis.

Marathokampos – svarbiausias salos administracinis centras, esantis šalia Votsalakia kurorto. Tai – puiki vieta poilsiui su visa šeima.

Ireon – tai modernus kurortas, esantis prie pat jūros. Kurortas turistus žavi ilgais smėlio ir akmenukų paplūdimiais. Iš čia patogu planuoti išvykas po visą salą – siūloma nemažai ekskursijų.

Pithagorio garsėja įvairiais senoviniais pastatais, tavernomis, kurių čia rasite daugybę, XIX amžiaus bokštu Logothetis, antikiniu teatru ir romėniškomis pirtimis.

TASAS

Limenas – Taso sostinė, įkurta ant antikinio Tasos miesto, kurio sienų liekanos driekiasi net du kilometrus. Miesto centre aplankykite Agoros aikštę, kuri gerai žinoma visoje Graikijoje.

Teologo miestelis įsikūręs salos rytinėje dalyje. Miestelyje veikia Etnografijos muziejus, vasarą rengiama Graikiškų vestuvių šventė, kuri pritraukia turistų iš viso pasaulio.

Ipsario kalnas yra aukščiausia salos vieta, kuri yra bene labiausiai lankoma turistų. Kalno aukštis siekia net 1200 metrų, nuo viršaus atsiveria nuosabi panorama.

Aliviki kaimas garsėja architektūra: čia galima apžiūrėti VII a. pr. Kr. Statinius. Čia galima pamatyti iki šiol išlikusius užrašus ant marmuro. Viena garsiausių kaimo vietų – Mykolo arkangelo moterų vienuolynas.

Marmuro paplūdimys yra vienas gražiausių Taso saloje. Vakarinėje salos dalyje esanti pakrantė padengta ne smėliu ar akmenimis, bet marmuro dalelėmis. Tai – puiki vieta ramiam poilsiui.