Prancūzijos Polinezija

Prancūzijos Polinezija – salos, žavinčios egzotika

Prancūzijos Polinezija – tai Prancūzijos užjūrio regionas pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Polineziją sudaro keturios salų grupės – tai Visuomenės, Markizų, Tuamotu ir Tubuajo salos. Prancūzijos Polinezijai priklauso keliautojų pamėgtos Bora Bora ir Taičio salos, tačiau įvairių salų yra kur kas daugiau. Salynai yra vulkaninės kilmės, apaugę tropiniais miškais, todėl čia tikrai patiks gamtos mylėtojams. Prancūzijos Polinezijos salas bene labiausiai išgarsino XVIII a. Nuotykių ieškantys keliautojai, tapytojas Polis Gogenas ir kino juostos. Šiandien šios salos yra itin mėgstamos keliautojų – čia patiks ir aktyvų laisvalaikį mėgstantiems žmonėms, ir ieškantiems ramaus gamtos kampelio.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Prancūzijos Polinezijos klimatas yra švelnus, tropinis, jūrinis, vidutinė metinė temperatūra siekia +25 C. Nuo lapkričio iki kovo mėnesio orai yra švelnesni ir drėgnesni, nuo gegužės iki spalio tęsiasi sausasis periodas, tačiau temperatūros svyravimai yra labai nežymūs.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

27

27

27

27

26

26

25

24

24

24

24

24

Vandens temperatūra

28

28

29

29

28

27

27

26

26

27

27

28


ĮDOMŪS FAKTAI APIE PRANCŪZIJOS POLINEZIJĄ

 • Taičio gyventojai Bora Bora salą vadina „Pora Pora“, kas išvertus į lietuvių kalbą reikštų „naujagimis“. Taitiečiai taip salą vadina ne šiaip sau – jų kalboje nėra „B“ raidės;
 • Prancūzijos Polinezija – ideali vieta bijantiems didelių turistų srautų. Prancūzijos Polinezijoje per metus apsilanko tiek turistų, kiek... Havajuose vos per 10 dienų;
 • Prancūzijos Polinezijoje nėra nuodingų gyvačių ir vabzdžių;
 • Daugiau nei pusė Prancūzijos Polinezijos gyventojų yra jaunesni nei 20 metų amžiaus;
 • Taityje yra vienintelis pasaulyje perlų muziejus;
 • Motu Tapu sala yra labiausiai fotografuojama Ramiojo vandenyno sala, teigiama, kad tai yra geriausia vieta atsipalaiduoti.

KAIP PAŽINTI PRANCŪZIJOS POLINEZIJĄ?

Prancūzijos Polinezijoje automobilių transportas nėra labai gerai išvystytas, nes taip siekiama apsaugoti salas nuo taršos. Pažinti Prancūzijos Polineziją galėsite keliaudami valtimis, mikroautobusais, vaikščiodami pėsčiomis ar važinėdami dviračiais, kuriuos salose galima išsinuomoti. Į kitas salas galima keliauti lėktuvu ar laivu.

PRANCŪZIJOS POLINEZIJOS VIRTUVĖ

Prancūzijos Polinezijos virtuvės pagrindą sudaro jūros gėrybės bei žuvis. Žuvies patiekalų įvairovė yra labai plati – žuvis troškinama, kepama, verdama arba sūdoma. Skirtingose Prancūzijos Polinezijos salose galėsite paragauti įvairių žuvų rūšių, kurių gausa nustebins ir visko ragavusius gurmanus. Prancūzijos Polinezijos salų žemė yra derlinga, todėl čia auginama gausybė egzotinių vaisių, kurių už nedidelę kainą galima įsigyti turguje.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Fafaru – tradicinis žuvies patiekalas;
 • Poisson cru – tradicinis Taičio patiekalas, gaminamas iš žalios žuvies;
 • Poe – tradicinis Polinezijos desertas;
 • Uru – egzotinis vaisius, kuris, paruoštas pagal specialų receptą, patiekiamas kaip garnyras;
 • Firi firi – tradicinės spurgos.

Prancūzijos Polinezijos alkoholiniai gėrimai:

 • Mai Tai – nestiprus romo ir sulčių kokteilis;
 • Sunset – tradicinis kokteilis su degtine.

NAUDINGA INFORMACIJA

Dokumentai: Lietuvos piliečiams, vykstantiems į Prancūzijos Polineziją, viza nėra reikalinga. Svarbu turėti galiojantį pasą ir kelionės draudimą.

Valiuta: Prancūzijos Ramiojo vandenyno kolonijų frankas (trump. CFP). Ši valiuta naudojama ne tik Prancūzijos Polinezijoje, bet taip pat ir Naujojoje Kaledonijoje, Volio ir Futunos salose. 1 CFP atitinka 0,01 €.

Kalba: prancūzų, taitiečių.

Keletas frazių taitiečių kalba:

Lietuvių k.

Taitiečių k.

Labas

Ia Ora na

Viso gero

Nana

Taip

E

Ne

Aita

Ačiū

Mauru’ uru

Į sveikatą!

Manuia!

Gerai

Maita’i roa

 

Religija: nors pagrindinė religija yra krikščionybė, tačiau nuošaliose salose yra išlikusios ir senosios religijos, tokios kaip tabu ar vietinių dievų kultas. Prancūzijos Polinezijos šokiuose ir muzikoje yra ryškūs religijos motyvai.

Sveikata: rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, suaugusiems patartina atnaujinti difterijos ir stabligės skiepus. Nerekomenduojama gerti vandenį iš čiaupo.

Kainos: restoranuose kainos yra gana didelės, nes nemažai maisto produktų yra importuojami iš tolimų kraštų. Pietūs ar vakarienė restorane kainuos maždaug 20 eurų, bokalas alaus – apie 5 eurus. Parduotuvėje makaronai ar ryžiai kainuoja maždaug 1 eurą, vietiniai vaisiai yra parduodami itin pigiai.

Lauktuvės: statulėlės, muilai su Tiare gėlių ekstraktu, skaros, vanilė, ir, žinoma, perlai.

PRAMOGOS PRANCŪZIJOS POLINEZIJOJE

Bora Bora sala dažnai yra pasirenkama medaus mėnesiui. Tai – itin romantiška sala, kuri primena tikrą rojų. Keliautojus žavi turkio mėlynumo vandenynas, vulkaninėskilmės kalnai ir džiunglių žaluma. Išsinuomoti dviratį Bora Bora saloje visada yra puiki mintis – važiuodami „Circle Island Road“ keliu, besitęsiančiu 32 kilometrus, galėsite pasigėrėti nepamirštamais vaizdais. Verta aplankyti Matira kyšulį – piečiausią Bora Bora salos vietą, kurioje atsivers nuostabi panorama. Lankydamiesi saloje iš arčiau patyrinėkite Otemanu kalną, kurio viršukalnė siekia 727 metrus – galite pasirinkti turą pėsčiomis su gidu. Marae paminklai, kuriuos tiesiog būtina pamatyti, garsėja savita istorija: pasakojama, kad pirmieji žmonės čia gyveno dar 900 m. pr. Kr., ir tokius paminklus naudojo įvairiems religiniams tikslams. Vienas žymiausių tokių paminklų – Marae Fare-Opu, esantis vakarinėje Bora Bora dalyje.

Motu Tapu – tai mažytė sala, kuri yra vos už kelių šimtų metrų nuo Bora Bora salos. Tai yra viena geriausių vietų atsipalaiduoti.

Taitis taip pat dažnai yra apibūdinamas kaip rojus žemėje. Viena lankomiausių Taičio vietų – Fautaua krioklys, esantis tokio pat pavadinimo slėnyje. Šis gamtos stebuklas yra net 300 metrų aukščio, todėl nieko nuostabaus, kad keliautojams jis palieka tokį didelį įspūdį. Maui paplūdimys garsėja itin baltu puriu smėliu, kuris yra visiška priešingybė vulkano juodumo smėlio paplūdimiams. Lankydamiesi Taityje būtinai aplankykite ir Taičio sostinę Papeete, kurioje tikrai nestinga įvairių lankytinų objektų. Taip pat turistus masina Polio Gageno muziejus (Paul Gaguin), kuriame rasite žymaus tapytojo originalių darbų. Būtų tikra nuodėmė neaplankyti perlų muziejaus, kuris yra vienintelis visame pasaulyje.

Moorea salą galėsite pažinti užsisakę maždaug 4 valandas trunkančią ekskursiją, kurios metu gidas papasakos šios salos istoriją, parodys gražiausias salos vietas. Žymiausios Moorea salos vietos: Kuko ir Opunohu įlankos, ananasų plantacijos, vaisių sulčių gamykla, šventi paminklai (Marae), Tiki kaimelio teatras, „Petit Village“ prekybos centras, kuriame galima įsigyti originalių suvenyrų.

Hiva Oa – tai pietrytinėje Prancūzijos Polinezijos dalyje esanti sala, kuri žavi skardžiais ir užgesusiu Temetiu ugnikalniu, kurio viršūnė siekia 1213 metrų. Šioje saloje gyveno tapytojas Polis Gogenas bei belgų dainininkas bei aktorius Žakas Brelis. Šioje saloje kelių tinklas nėra gerai išvystytas, kiek daugiau nei 300 kvadratinių kilometrų saloje gyvena vos 2190 žmonių.

Nuku Hiva yra stambiausias Prancūzijos Polinezijos Markizų archipelago atolas, kuris anksčiau buvo žinomas Madisono vardu. Šioje saloje buvo filmuotas britų serialo „Survivors“ sezonas. Tomehea Tohua vietovė, esanti Nuku Hivos saloje, garsėjanti bene pačiomis keisčiausiomis ir paslaptingiausiomis skulptūromis. Kai kurios skulptūros vaizduoja nežemiškas būtybes, kurios labiau primena ateivius nei žmones.