Kuba

KUBA - salsos ritmu kvėpuojanti šalis

Šalis, stebinanti atvykstančiuosius savo baltais smėlėtais paplūdimiais, šniokščiančiais kriokliais, užburiančiais salsos ritmais gatvėse, gerų cigarų kvapais ir temperamentingu gyventojų būdu. Šalis, kuri turistus bei vietos gyventojus džiugina saule ir šiluma 330 dienų per metus. Čia mėgo lankytis Kristupas Kolumbas ir Ernestas Hemingvėjus, gyrę šios salos grožį ir išskirtinumą. Taip, mes atvykome į Kubą.
Kuba yra didžiausia ir daugiausiai gyventojų turinti Karibų sala, kuri, dėl 1959 metais vykusios socialistinės revoliucijos, atrodo bemaž sustingusi laike – šalies miestuose pilna senovinių amerikietiškų mašinų, o kaimų teritorijose risnoja arkliai su vežimais.

UPS, nieko neradome



KLIMATAS

Kubos klimatas – subtropinis, tad jos pakrantės yra skalaujamos šiltosiomis jūrų srovėmis, o nuo karščio ir tvankumo leidžia atsikvėpti lengvas, gaivinantis vėjelis. Vidutinė temperatūra žiemą - 25°C, o vasarą 31°C, tad Kubos klimatu sunku besiskųsti.
Pavasaris yra geriausias metas aplankyti Kubą, kai yra jau šilta, bet nėra tvanku, o naktys yra gaivinančiai vėsios. Patartina įsimesti keletą drabužių ilgomis rankovėmis ir pavasariškų vakarų vėsumas nebeatrodys toks bauginantis. Vasara čia gali būti labai karšta ir drėgna, tačiau šiuo metų laiku būna daugiausia uraganų. Tad, planuojantiems keliauti po Kubą, nuo birželio vidurio iki lapkričio reikėtų nepamiršti, kad čia gali tekti susidurti su uraganais. Na, o vasara Kuboje baigiasi maždaug lapkričio mėnesį, kai į šalį ateina šalčiai. Žinoma, jie niekuo neprimena lietuviškosios žiemos, tačiau tuo metu išėjimai pasideginti į paplūdimį nebėra tokie dažni.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

26

26

28

29

30

31

31

32

31

29

28

27

Vandens temperatūra

25

24

24

26

27

27

28

28

28

28

27

27

ĮDOMŪS FAKTAI

  • Kuboje snigo vieną vienintelį kartą: 1857 kovo 12d.
  • Romo ir koka kolos gėrimas su laimu vadinamas “Cuba Libre”, vartojamas visur, išskyrus Kuboje. Čia šį gėrimą vadina ,,mentirita” arba ,,mažuoju melu”;
  • Naujųjų metų naktį kubiečiai degina lėles, kas simbolizuoja blogo laikotarpio užmiršimą ir pasiruošimą naujam sėkmingam gyvenimo periodui;
  • Nosies pūtimas viešoje vietoje yra laikoma ypatingai nemandagiu poelgiu;
  • Kuba yra viena iš šalių, turinčių daugiausia raštiškai išsilavinusių žmonių (99,8%).

KAIP PAŽINTI KUBĄ?

Tarpmiestiniai autobusai
Vienas populiariausių tarpmiestinių autobusų tinklų Kuboje – ,,Viazul”, vežiojantis keleivius po didesnius bei mažesnius salos miestelius. Autobusai patikimi bei greiti, tačiau kelionė juose dėl įjungtų oro kondicionierių gali būti labai vėsi, tad turėti su savimi šiltesnį drabužį nepakenks. Taip pat patartina bilietą nusipirkti bent parą prieš išvykimą, nes perkant bilietą vietoje, prieš pat išvykstant, autobuse gali nebelikti vietų. Kainos svarijuoja nuo $6CUC (Kubos konvertuojamas pesas) iki $51CUC (6-48€), priklausomai nuo važiuojamo atstumo.

Vietiniai autobusai
Deja, su mieste važinėjančiais autobusais yra sudėtingiau. Nors kelionė jais kainuos mažiau negu pusė peso, tačiau informacijos trūkumas stotelėse bei žmonių perpildyti autobusai dažnai atbaido šalies svečius.

Taksi
Dar viena, bene populiariausia susisiekimo priemonė Kuboje – taksi. Tačiau nenustebkite, jei įsėdę į automobilį nepastebėsite taksometro – jo Kubos taksi dažnai net nebūna, o kaina varijuoja apie $0.55CUC/km - $1CUC/km.

Automobiliai
Dėl prastų vietinių autobusų keliautojams rekomenduojama išsinuomoti automobilį, tačiau Kuboje nuomos kainos gali kandžiotis. Automobilių nuomos kainos dienai prasideda nuo $40CUC, tačiau dėl kamščių nebuvimo tai yra greičiausias būdas pasiekti norimą tikslą. Išsinuomoti automobilį leidžiama tik nuo 21 metų su galiojančiu vairuotojo pažymėjimu ir nors vienerių metų vairavimo patirtimi. Tačiau vairavimas Kuboje taip pat gali tapti nepamirštama patirtimi– dėl duobėtų kelių, šviesoforų ir kelio ženklų trūkumo vairavimas Kuboje gali tapti tikru išbandymu.

Tranzavimas
Na, o patyrusiems tranzuotojams Kuba yra tinkama šalis, nes čia tranzuoti yra taip pat įprasta kaip ir keliauti autobusu. Tačiau dėl nemažo skaičiaus tranzuotojų, vairuotojai pamėgo prašyti po keletą pesų už pavėžėjimą iki kelionės tikslo.

KUBIETIŠKA VIRTUVĖ

Tradicinė Kubos virtuvė daugiausia paveikta ispaniškosios bei afrikietiškos kultūros, tad joje vyrauja nemažai mėsos patiekalų (iš kiaulienos, vištienos, jautienos). Kubiečiai nėra prieskonių mėgėjai, todėl be įprasčiausių druskos, pipirų bei česnako, daugiau prieskonių patiekaluose gali ir nebūti, na o aštraus maisto mėgėjams gali tekti susipažinti ir su švelnesniais bei subtilesniais maisto skoniais ir trumpam pamiršti liežuvį deginančius patiekalus.

Tradiciniai patiekalai, kuriuos verta paragauti nuvykus:

  • Cerdo asado/pollo asado – ant giliaus kepta kiauliena/ vištiena, patiekiama su ryžiais, pupomis ar daržovėmis;
  • Ajiaco – česnako aromatu viliojantis mėsos ir daržovių troškinys;
  • Empanadas de carne – pyragėliai su mėsa.

Kuba garsėja kaip daugiausia cukraus pagaminanti šalis, tad saldūs desertai čia kasdienybė. Ledai (helado), keptas kremas (flan), morengų pyragėliai (chu) bei saldžios spurgos (churrizo) čia puikiai dėrės su kava bei aromatingais cigarais.

Kubiečių gėrimai:

  • Romas – kubiečių nacionalinis gėrimas, kurį rasti bus galima visur ir visada. Baltasis romas dažniausiai tampa kokteilių sudedamąja dalimi, o rudasis romas puikiai tinka kartu su kava bei šviežiai susuktu kubietišku cigaru;
  • Cerveza – kubietiškas alus. Populiariausios rūšys ,,Cristal” – lengvas šviesus alus, ,,Bucanero” – tamsesnis. Alaus buteliuose būna retai, jis dažniausiai parduodamas skardinėse.

Kava čia dažnai pateikiama saldinto esspreso forma, o norintiems išgerti arbatos šiame krašte, gali tekti šiek tiek paklaidžioti – tik aukštesnio lygio restoranai bei viešbučiai pardavinėja arbatas.

Cigarai:

Cigarų mėgėjams ši šalis bus tikras rojus. Cigarai tapo šios šalies simboliu, o cigarų gamybai Kuboje skiriamas ypatingas dėmesys ir kruopštumas.
Keletas žymiausių Kuboje parduodamų cigarų rūšių:

  • ,,Cohiba”
  • ,,Montecristo”
  • ,,Partagas”

NAUDINGA INFORMACIJA

Arbatpinigiai: čia kaip ir daugelyje šalių priimtina palikti 10% arbatpinigių restoranuose bei kavinėse, o apsistojantiesiems viešbučiuose patartina turėti keletą kupiūrų po 1 pesą, mat kambarinėms čia įprasta palikti tokią sumą kiekvieną dieną.
Kalba: Kubos nacionalinė kalba yra ispanų, tačiau dėl turistų gausos kubiečiai pramoko ir anglų kalbos.
Viza: Lietuvos piliečiams viza nereikalinga, jei vykstama trumpesniam nei 30 dienų laikotarpiui, tačiau prieš išvykstant į šalį reikia įsigyti ,,Turistinę kortelę”
Sveikata: Kuboje patartina vandenį pirkti parduotuvėse ar restoranuose, nes geriamojo vandens iš krano kokybė nėra pati geriausia. Taip pat prieš vykstant į Kubą patartina pasiskiepyti nuo hepatito bei maliarijos.
Lauktuvės: norintieji į Lietuvą parsivežti cigarų turi žinoti, jog iš Kubos galima išsivežti ne daugiau kaip 50 cigarų, 100 cigarilių, 200 arba 250g rūkomojo tabako. Alkoholinių gėrimų, kurie yra virš 22% leidžiama parsivežti iki 1 litro, taip pat iki 500g kavos.

PRAMOGOS KUBOJE

Havana – Kubos sostinė, kerinti atvykėlius savo revoliucine komunizmo aura, kaitriu oru, senoviškomis amerikietiškomis mašinomis bei karštais salsos ritmais. Čia gausu pilių bei muziejų, restoranų ir kubietiškų barų, viliojančių skaniais romo koteiliais bei puikiu cigarų pasirinkimu.

Senoji Havana (Habana Vieja). Senamiestis užburiančioje salos sostinėje, nukeliantis lankytojus į Havaną, kokia ji buvo  prieš 200 metų. Šis Havanos rajonas yra įtrauktas į UNESCO paveldų sąrašą ir žavi keliautojus akmenuotomis gatvelėmis, senoviniais neoklasikiniais ir Baroko pastatais, kurie alsuoja senovės Kubos istorija. Čia aptiksite žymiąją miesto aikštę Plaza de la Catedral bei gražiąją XVIIIa. bažnyčią Catedral de San Cristobal, taip pat ir didingąją Castillo de la Real Fuerza karinę tvirtovę. Na, o Ernesto Hemingvėjaus gerbėjams siūloma užsukti į legendinį restoraną Bodeguita del Medio, kur žymusis rašytojas leisdavo vakarus, gurkšnodamas kokteilius.

Nepamirštamus pasivaikščiojimus žada prie Havanos kranto nusidriekusi Malecón promenada. 7 km besitęsianti promenada suteiks galimybę pasivaikščioti po Kubos istoriją – nuo Senosios Havanos (Habana Vieja) iki Vedado – centrinio verslo rajono. Tai vieta, kur galima praleisti laiką nuo saulėtekio iki saulėlydžio, stebint gatvės muzikantus, jaunus įsimylėjėlius, žvejus, prekybininkus, o šviesiai geltonos bei rožinės spalvos namukai bus puiki vieta įsiamžinti nuotraukose.

Išsiilgusiems už dangų žydresnio vandens, balto smėlio, palmių žalumos ir ramaus poilsio paplūdimiuose, Varadero miestelis yra pati tinkamiausia vieta. Šiame nuostabaus grožio kurorte yra aibė viešbučių, restoranų, spalvingų gėlių sodų, galimybė pažaisti golfą, pažvejoti ar net paskraidyti parašiutu. Na, o tikras rojus čia lauks nardymo asų bei šį sportą tik pradedančiųjų – Varadero vandenyje galima tyrinėti neišpasakyto grožio koralinius rifus bei sudužusių laivų liekanas.

Trinidadas. Taip pat į UNESCO paveldo sąrašą įrašytas miestas savo architektūra bei istoriniu dvelksmu yra ypatingai pamėgtas turistų. Trinidadas buvo žymi cukraus ir vergų prekeivių vieta XVII-XIXa., tačiau miestas nėra paliestas moderniųjų laikų, tad ir šiandien alsuoja senųjų laikų dvasia ir primena lankytojams to laikotarpio Kubą. Plaza Mayor – žavinga pagrindinė miestelio aikštė, aplinkui apsupta bažnyčių bei muziejų. Na, o Trinidado rytuose Valle de los Ingenios lankytojai, automobiliu arba jodinėdami ant arklių, gali apžiūrėti žaliuojančius cukranendrių laukus, kalnų bei palmių peizažą.

Cayo Coco. Tai dar vienas nepaprasto grožio paplūdimys, išgarsėjęs Hemingvėjaus novelėse ,,Senis ir jūra” bei ,,Salos vandenyne”, kviečiantis poilsiautojus pailsėti nuo gatvių bei perpildytų paplūdimių šurmulio. Tačiau šis paplūdimys yra ganėtinai izoliuotas, tad į jį, pasisemti įkvėpimo bei pasigrožėti paplūdimiais, keliautojams gali tekti atskristi lėktuvu arba atvykti automobiliu per vienintelį tiltą, jungiantį kurortą su likusia salos dalimi. Gyvūnų mylėtojams El Baga parkas leis susipažinti su vėžliais, flamingais, krokodilais bei daugeliu kitų egzotinių gyvūnų.

Parque Nacional Vinales. Žaliuojantys slėniai bei aukštos kalvos, kur auginama daugybė tabako, vaisių ir daržovių rūšių. Aktyvesnio laisvalaikio mėgėjams siūloma slėnio apylinkes apžiūrėti, jojant arkliu arba žygiuojant pėsčiomis.

Seniausias Kubos miestas Baracoa atrodo tarsi atskirtas nuo likusio pasaulio. Atvykėlius čia vilioja kolonijinė architektūra bei džiungles primenanti žaluma su joje šniokščiančiais kriokliais. Na, o norintiems apžvelgti visą miestelio žavesį iš viršaus, siūlome užkopti į 589 metrų El Yunque viršūnę.

Castillo de San Pedro del Morro. Ši didinga ispanų tvirtovė, nutolusi 10 km nuo antrojo pagal dydį Kubos miesto Santiago de Cuba, atsirado dar XVII a. ir buvo skirta apsiginti nuo piratų užpuolių bei įkalinti Kubos nusikaltėlius. Tačiau šiandien, apsilankiusieji joje, turi galimybę čia apžiūrėti daugybę mažų muziejų, susipažinti su pilies istorija bei pasigrožėti pakrantės peizažu.

Loaded in 0,996895 seconds