Filipinai

Filipinai – tūkstančių salų šalis

Filipinų Respublika – tai valstybė, įsikūrusi tarp vandenynų, jūrų ir septynių tūkstančių salų. Kad ir kaip poetiškai tai skambėtų, ši informacija yra teisinga. Filipinus sudaro 7107 salos, kurių kiekviena yra išskirtinė. Filipinai vilioja skaniu maistu, nuostabaus grožio gamta, įspūdingais dangoraižių kvartalais ir tikrai palankiu klimatu. Keliautojams, norintiems geriau pažinti Filipinus, visada rekomenduojama aplankyti bent keletą salų, pasimėgauti siūlomomis pramogomis ir, žinoma, paragauti nepakartojamo skonio maisto. Filipinuose tikrai yra ką nuveikti, taigi, didelė tikimybė, kad kelionė į Filipinus taps vienomis įsimintiniausių atostogų.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Skiriami du Filipinų sezonai: sausasis, trunkantis nuo lapkričio iki gegužės, ir lietingasis, besitęsiantis nuo birželio iki spalio. Vidutinė Filipinų temperatūra ištisus metus išlieka gana aukšta, siekia 27-29 °C. Kalnų regione oro temperatūra yra šiek tiek žemesnė nei pakrantėse. Geriausiu laiku keliauti į Filipinus įvardijamas gegužės mėnuo, kuomet lietus ir stiprus vėjas yra mažai tikėtini. Rugsėjo ir spalio mėnesiais didelė taifūnų tikimybė, kurie dažniausiai siaučia Filipinų šiaurės rytuose ir padaro milijoninę žalą. Kraščiausi mėnesiai – balandis ir gegužė, vėsiausia sausio mėnesį, kada temperatūra siekia 26 °C.
Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

26

27

27

28

29

28

28

28

28

28

28

27

Vandens temperatūra

27

27

28

29

30

30

30

29

29

29

29

28


ĮDOMŪS FAKTAI APIE FILIPINUS

 • Filipinų Respublika yra vienintelė pasaulio šalis, kurios vėliava yra apverčiama priklausomai nuo esančios padėties. Jei šalyje vyksta karas, viršutinė vėliavos spalva yra raudona, jei vyrauja taika – viršutinė spalva tampa mėlyna;
 • Salynas buvo pavadintas Ispanijos karaliaus Filipo II garbei (Filipinams pavadinimą suteikė ispanų tyrinėtojas Ruy Lopez de Villalobosm);
 • Filipinuose yra daugiau nei 200 vulkanų, kai kurie jų yra aktyvūs iki šių dienų;
 • Spėjama, kad Filipinuose žmonės gyveno dar prieš 50 000 metų, nes Tabono urvų komplekse buvo rastos vienos seniausių žmonių palaikų fosilijos;
 • Filipinuose užaugintų kokosų skaičius yra didžiausias visame pasaulyje, Filipinų Respublika eksportuoja daugiausiai šių vaisių.

KAIP PAŽINTI FILIPINUS?

Galima keliauti traukiniais, autobusais, keltais, lėktuvais, taip pat ir nuomotu automobiliu. Automobilių nuomos kaina parai siekia maždaug 60 dolerių, automobiliai nuomojami asmenims nuo 18 metų, reikalingas ir tarptautinis, ir nacionalinis vairuotojo pažymėjimas. Automobilio nuoma yra galima ne visose salose, todėl norėdami geriau pažinti Filipinus turėsite rinktis ir kitas transporto priemones. Pagrindinis oro uostas yra Filipinų sostinėje Maniloje, iš čia galima skristi į tolimesnes Filipinų salas (skrydžio kaina gana nedidelė, 50-70 €). Populiaru keliauti keltais, tačiau rekomenduojama pasidomėti, kokie žadami orai – kai kurie kapitonai plaukia net ir siaučiant audrai, taigi, tai gali sukelti nemažai streso. Tarp miestų pigiausia keliauti autobusais, miestuose galima pasinaudoti taksi paslaugomis (kaina nėra labai didelė, tačiau dėl jos rekomenduojama tartis iš anksto).

FILIPINŲ VIRTUVĖ

Filipinų virtuvės formavimuisi turėjo įtakos ispanų, malajų, amerikiečių ir kinų virtuvės tradicijos. Filipinų gyventojai valgo daug žuvies, jūros gėrybių ir ryžių, patiekalus gardina druska, actu, svogūnais, česnaku ir imbieru. Filipinų virtuvė pasižymi įvairove, net ir tie patys patiekalai įvairiose Filipinų vietovėse gali skirtis tarsi diena ir naktis. Pagrindinių patiekalų gamyboje dažnai naudojami ryžiai, jei mėgstate aštrius patiekalus, keliaukite į Filipinų pietus – čia ruošiamas maistas yra gerokai aštresnis nei kitose vietose. Dažniau yra geriama kava ar kakava nei arbata, dažnai geriami tirpūs gėrimai.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Longaniza – aštrios dešrelės, dažniausiai valgomos pusryčiams;
 • Suman – saldus valgis, ruošiamas iš ryžių ar bananų;
 • Guinatan – mėsa su daržovėmis ir kokosų pienu;
 • Lechon – įdarytas paršiukas, kuris valgomas per įvairias šventes;
 • Bibingka – ryžių, kokosų pieno ir cukraus pudingas;
 • Macapuno – desertinis džemas;
 • Pankitmolo – vištienos, kiaulienos ir grybų apkepas;
 • Kilawin – žalios žuvies salotos;
 • Siniganga – sultinys su moliuskais ar krevetėmis.

Filipinų alkoholiniai gėrimai:

 • Iš cukranendrių gaminamas romas (kuris, beje, labai pigus);
 • Red Horse“ – tradicinis alus.

NAUDINGA INFORMACIJA

Viza: Lietuvos keliautojams, į Filipinus vykstantiems ne ilgiau nei trims savaitėms, viza nėra reikalinga.

Kalba: filipiniečių ir anglų.

Svarbiausios frazės filipiniečių kalba:

 • Labas rytas – magandang umaga;
 • Laba diena – magandang hapon;
 • Labas vakaras – magandang gabi;
 • Kaip sekasi? – kumusta ka?
 • Viso gero – paalam na;
 • Taip – oo;
 • Ne – hindi;
 • Atsiprašau – iskyus;
 • Prašom – walay sapayan;
 • Į sveikatą – mabuhay;
 • Mano vardas yra… – ako si...

Valiuta: Filipinų pesas (1 PHP atitinka 0,02 €).

Kainos: butelis alaus kainuos maždaug 0,3-0,5 €, litras degalų – apie 0,7 €, vakarienė – maždaug 2 €. Įdomu tai, kad Filipinuose vietinis romas kainuoja maždaug tiek pat, kiek ir... vanduo. Litrą romo galima įsigyti už maždaug 50-60 PHP.

Saugumas: Jei keliausite į pietvakarių Mindanao arba į Sulu salas, būtinai turėkite patikimą vedlį. Kai kuriuose miestuose (ypač Maniloje ir Cebu) siautėja profesionalūs kišenvagiai, todėl būkite labai apdairūs.

Sveikata: nerekomenduojama gerti vandenį iš čiaupo. Pasirūpinkite sveikatos draudimu, nepamirškite priemonių nuo saulės, gerkite pakankamai skysčių.

Etiketas: musulmoniškose bendruomenėse venkite sveikintis kairiąja ranka, nes ji laikoma nešvaria. Nors Filipinuose gali daug kas nustebinti ar net šokiruoti (gaidžių peštynės, arklių kautynės, masinis nusikryžiavimas per Velykas), tačiau tai yra filipiniečių kultūros dalis, todėl būkite supratingi.

Mokesčiai: išvykstantiems iš šalies taikomas vienkartinis mokestis, kuris siekia maždaug 15 dolerių.

Lauktuvės: vietinis romas, perlai, vietinė kava, ekologiškos kūno priežiūros priemonės, džiovinti vaisiai, tradiciniai papuošalai.

PRAMOGOS FILIPINUOSE

Boracay sala garsėja švaraus balto smėlio paplūdimiu. Ši vietovė, esanti Vasajų jūroje, vilioja ir pačius filipiniečius, ir turistus iš užsienio šalių. Tai yra nedidelė 7 kilometrų ilgio ir 2 km pločio sala, kuri patinka ir aktyvaus, ir pasyvaus poilsio mėgėjams. Šioje saloje rasite vieną populiariausių White Sand (liet. Balto smėlio) paplūdimį. Boracay sala net tris kartus yra pelniusi geriausio paplūdimio titulą. Čia galite atplaukti valtele iš Panay salos uosto (Caticlano). Teigiama, kad saloje yra maždaug 200 kavinių ir restoranų, kur galima paragauti praktiškai viso pasaulio maisto. Saloje galėsite paragauti tradicinių filipiniečių valgių, taip pat ir Kinijos, Tailando, Korėjos bei Mongolijos virtuvės šedevrų.

El Nido – tai atostogautojų pamėgta vieta, kuri vilioja mėlyna jūra, smėlio paplūdimiais ir stačiomis uolomis. Dėl tam tikrų gamtinių izoliacijų šioje saloje galima atostogauti praktiškai ištisus metus, čia retai siaučia smarkus vėjas ar liūtys.

Guimaras – tai nedidelė rami sala, kuri išgarsėjo kaip mango vaisių sostinė. Šių vaisių auginimui saloje yra skiriamas ypatingas dėmesys, nenaudojami įvairūs cheminiai preparatai, todėl čia mango vaisių kaina yra didesnė nei kitose salose, kuriose įprasta naudoti trąšas ir chemikalus, apsaugančius nuo kenkėjų.

Pinatubo – tai ilgai miegojęs ir kartą prieš 20 metų išsiveržęs vulkanas, kurio aukštis po išsiveržimo sumažėjo net 300 metrų. Praėjus dvidešimčiai metų po vulkano išsiveržimo šis natūralus gamtos objektas tapo tikra įžymybe, kurią pamatyti keliauja turistai iš viso pasaulio. Jei viešėsite Filipinų sostinėje Maniloje, būtinai aplankykite šį vulkaną, kuris dažnam turistui asocijuojasi su Mėnuliu.

Banaue ryžių terasos, esančios Ifugao provincijoje, sukuria akims neįprastą, tačiau labai patrauklų vaizdą, taigi, jas tiesiog būtina pamatyti ir įamžinti nuotraukose, kurios tikrai papuoš jūsų kelionių albumą. Turistai Banaue ryžių terasas neoficialiai vadina aštuntuoju pasaulio stebuklu.

Majonas – kūgio formos aktyviausias Filipinų ugnikalnis, kurio aukštis siekia 2642 metrus. Per pastaruosius 400 metų ugnikalnis buvo išsiveržęs net 50 kartų.

Puerto Pricesa – Filipinų nacionaliniame parke saugoma požeminė upė, kurią supa nepaprasto grožio kraštovaizdis. Požeminė upė laikoma Naujojo pasaulio gamtos stebuklu.

Kordiljeros kalnai yra viena įspūdingiausių Filipinų vietų. Tūkstančiai siaurų takelių veda į atokius kaimus, kuriuose nuo ryto iki vakaro plušama ryžių plantacijose. Ryžių terasos yra vienos didžiausių Kordiljeros kalnų įžymybių, kurios viliote vilioja turistus. Vis dėlto, neverta nerimauti, kad čia bus susidariusios turistų spūstys – čia yra gana ramu ir tylu.

Vigano istorinis miestas, esantis Luzanos salos vakaruose, žavi barokinio stiliaus pastatais. Tai – gana ramus miestelis, kuriame viešėdami galite pamiršti, ką reiškia miesto bruzdesys. Tai – puiki vieta pasisemti istorinių žinių.

Boholis – sala, kurioje turizmo sritis yra labai gerai išvystyta.Viena didžiausių šalos įžymybių – Šokoladinės kalvos, kurios yra tikras turizmo magnetas. Šokoladinių kalvų saloje suskaičiuojama net 1268, visos jos yra beveik identiškos, skiriasi tik jų aukštis, kuris gali svyruoti nuo 30 iki 70 metrų. Šokoladinės kalvos yra saugomos UNESCO. Taip pat daug dėmesio sulaukia mažiausi pasaulio primatai – tarsyrai, kurie lietuviškai dar vadinami filipininiais ilgakulniais. Tarsyrų pasaulyje yra likę vos keli tūkstančiai, ir didžioji dalis jų glaudžiasi būtent šioje saloje.

Cebu yra vienas seniausių Filipinų miestų, kuriame 1521 metais išsilapino pirmasis europietis (F. Magelanas). Garsus keliautojas į Filipinus atvežė katalikų tikėjimą, ir tuomet pradėtas masinis krikštijimas. Tam gyventojai labai priešinosi, ir vadas Lapu Lapu nužudė F. Magelaną. Cebu mieste stovi bronzinė Lapu Lapu statula, skirta genties vado atminimui. Cebu yra antras pagal dydį miestas po Manilos, iš čia patogu keliauti į kitas Filipinų salas keltu arba lėktuvu.

Manila – Filipinų sostinė, įspūdingas ispaniškas kolonijinis miestas, kuris anksčiau buvo vadintas Ramiojo vandenyno brangakmeniu. Turistus žavi bažnyčios ir akmenimis grįstos gatvės. Turistinėmis zonomis yra laikomos Malate ir Ermita, čia rasite daugybę restoranų, prekybos centrų ir kelionių agentūrų.

Loaded in 0,133914 seconds