Portugalija, Azorų salos

Azorų salos – neatrastas Atlanto lobis

Azorų salos, priklausančios Portugalijai, neretai yra lyginamos su Islandija. Vis dėlto, keliautojų teigimu, Azorų salas verta aplankyti bet kuriuo metų laiku, o štai nuo kelionės į Islandiją neretai sulaiko būtent oro temperatūra. Azorų salos keliautojus sužavi įstabiais ežerais, susidariusiais užgesusių ugnikalnių krateriuose, nuostabia gamta ir ypatingu maisto ruošimu. Salynas nuo Portugalijos nutolęs maždaug 1500 kilometrų, tai – nedidelė šios šalies dalis, kuri garsėja ananasų plantacijomis, uolėtomis pakrantėmis ir mažai žmogaus rankos paliesta gamta. Azorų salų gyventojai yra labai svetingi, kartais lankytinus objektus galima pamatyti nemokamai, jei dėl to tarsitės iš anksto. Vis dėlto, turistų čia atklysta ne taip ir daug – būtent tai salas ir paverčia dar paslaptingesnėmis bei patrauklesnėmis. Tikima, kad šis salynas – tai legendinės Atlantidos liekanos, išvertus į lietuvių kalbą, Azorai būtų vadinami Vanagų salomis.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Azorų salose klimatas yra pakankamai švelnus, tačiau gana drėgnas. Žiemos metu salose siaučia gana stiprus vėjas, kuris atgaivina ir išvalo orą. Žiemos laikotarpiu vidutinė temperatūra siekia +15 °C, nors šiuo metu prasideda lietingasis periodas, tačiau jis ilgai netrunka. Vasaros metu vyrauja šilti ir saulėti orai, vidutinė temperatūra siekia 24°C, o vandens temperatūra – 23°C.

Vidutinė oro ir vandens temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

16

16

16

17

19

21

23

25

24

21

18

17

Vandens temperatūra

17

17

17

17

18

20

22

24

24

22

20

18

KAIP PAŽINTI AZORŲ SALAS?

Geriausias būdas pažinti Azorų salas – nuomojantis automobilį. Iš vienos salos į kitą galėsite nuplaukti gana dažnai kursuojančiais laivais. Vietinės kelionių agentūros taip siūlo aplankyti įvairius objektus, pažintinių išvykų orientacinės kainos būtų tokios:

Furnas (visa diena) – apie 50€;
Sete Cidades ir Lagoa do Fogo – apie 50€;
Lagoa do Fogo – apie 60€;
Nordeste – apie 70€.

Automobilio nuoma parai kainuos maždaug 30-50€.

AZORŲ VIRTUVĖ

Įdomus faktas: Azorų salos yra vienintelė Europos vieta, kurioje auginami ananasai.

Vietiniai patiekalai ne tik skanūs, bet ir sveiki, nes dauguma jų yra gaminami iš ekologiškų maisto produktų. Kiekvienoje saloje maisto gaminimo tradicijos skiriasi, todėl tikrai verta apsilankyti keliose iš devynių Azorų salų. Pavyzdžiui, Furnas garsėja savitu mėsos troškinimo būdu - šis patiekalas ir vadinamas Furno mėsos troškiniu. Jis gaminamas iš galvijų mėsos, saldžiųjų ir paprastų bulvių ir šviežių daržovių (kartais mėsa yra pakeičiama sūdyta menke). Įdomu tai, kad troškinys gaminamas ant “natūralios viryklės” – puodas nuleidžiamas į žemę virš karštosios versmės. Patiekalo gamyba užtrunka iki keturių valandų. Viešėdami Azorų salose galėste ir patys pabandyti paruošti tradicinius patiekalus – to Jus pamokys restoranų šefai.

Tradiciniai patiekalai, kuriuos verta paragauti nuvykus:

  • Lapas – kepti moliuskai su česnaku ir prieskoniais;
  • Bife – jautienos kepsnys;
  • Bolo Levedo – pyragėliai, kuriuos gana sunku apibūdinti. Tai – tarsi duonos ir saldaus pyrago hibridas. Rekomenduojama paragauti lankantis Furno kurorte;
  • Peixe-porco – žuvis, kurios rasite praktiškai visuose restoranuose;
  • Queijo de Sao Jorge – ilgus mėnesius brandintas sūris;
  • Queijadas da Graciosa – tradicinis žvaigždės formos saldumynas.

Taip pat labai rekomenduojama paragauti vietinio vyno, arbatos, ir, žinoma, šviežių vaisių.

NAUDINGA INFORMACIJA

Valiuta: euras.
Kalba: portugalų. Nenustebkite, kad vietiniai dažnai kartoja žodį „kurva“ – tai nėra keiksmažodis, o išvertus į lietuvių kalbą reikštų „posūkis“. Taip pat čia lengvai susikalbėsite anglų kalba.
Ekologija: Azorų salų turizmas yra vienas tvariausių. Šios salos užima antrąją tvariojo turizmo vietą.
Salos: salyną sudaro devynios salos, kurių kraštines – Santa Maria ir Corvo skiria net 650 kilometrų. Keliautojams įdomiausia yra Sao Miguel sala.
Maisto kainos: parduotuvėse maisto kainos yra gana nedidelės. Pavyzdžiui, mėsa Azorų salose kainuoja dar pigiau nei Lietuvoje.

Orientacinės maisto kainos:

Sviestas (250 gr) – 1,5€;
Sūris (1 kg) – nuo 5€;
Vištiena (1 kg) – nuo 2€;
Kiauliena (1 kg) – nuo 4€;
Jautiena (1 kg) – nuo 3,5€;
Sultys (1 l) – nuo 1€;
Įvairių rūšių vynas (0,75 l) – nuo 1€.

Pramogos: Azorų salose sudarytos palankios sąlygos įvairiam sportui – nardymui, plaukimui kanojomis, golfui, kuris vadinamas portugališkuoju sportu. Rekomenduojama rinktis žygius pėsčiomis, važiavimą dviračiu – tai padės dar artimiau susipažinti su nuostabia Azorų gamta. Viena populiariausių pramogų – banginių safaris.

PRAMOGOS AZORŲ SALOSE

Outubro aikštė – tai tradicinė Azorų festivalių vieta. Šios aikštės pakraštyje stūkso bažnyčia, pastatyta 1541 metais. Šiuo metu čia įsikūręs Šv. Pranciškaus moterų vienuolynas. Piligrimai į šią bažnyčią atvyksta iš atokiausių pasaulio kampelių – juos masina noras pamatyti ypatingą statulėlę, kuri XVI amžiuje atkeliavo iš Paryžiaus. Pamatyti šią statulėlę yra galimybė tik vieną valandą per parą, kuomet vienuolė atidaro vidinius vartus.

Ponta Delgada (Azorų sostinėje) išvysite egzotiškus sodus – XIX amžiaus viduryje čia vykdavo savotiški sodininkų konkursai. Sodininkai varžėsi, kuris turi daugiau egzotiškų augalų. Iki mūsų dienų čia yra išlikęs Indijos kaučiukmedis, milžiniškas Albizia medis ir paparčių dauba.

Ananasų plantacija yra įsikūrusi San Migelio saloje. Lankantis Azoruose tikra nuodėmė čia neapsilankyti – juk Azorai yra vienintelė Europos vieta, kur auginami šie vaisiai. Plantacijoje galėsite ne tik apžiūrėti šiltnamius, bet ir paragauti autentiško ananasų likerio bei ananasinių saldumynų. Tai jums nieko nekainuos!

Furnas mineralinio vandens kurortas atgaivins ir kūną, ir sielą. Čia prieš porą šimtmečių atkeliaudavo ligoniai iš įvairių pasaulio šalių. Dabar šios maudynių vietos yra restauruotos. Čia trykšta net 22 mineralinio vandens šaltiniai, kurių didžiausias yra Pero Botelho.

Terra Nostra botanikos sodas taip pat yra įsikūręs Furno kurorte. Tai – nėra tipiškas botanikos sodas: krūmai, medžiai ir gėlės yra susodinti taip, kad augalai taptų kvapą gniaužiančiomis skulptūromis.

Sete Cidades ežerai, kuriuos rasite San Migelio saloje, yra laikomi vienu iš septynių Portugalijos stebuklų. Įdomu tai, kad vienas šių ežerų yra mėlynas, o kitas – žalias.

Terseira yra centrinė Azorų sala. Joje rekomenduojama aplankyti tarp dviejų įlankų (Baia de Angra do Heroismo rytuose ir Baia do Fanal vakaruose) esantį pusiasalį (Monte Brasil), S. de Sima apžvalginę aikštelę, Biscoitos miestelyje esantį vyno muziejų ir likerio gamyklą (čia organizuojamos degustacijos yra nemokamos), Carvalho urvus (bilieto kaina 5€). Lankydamiesi Biscoutos miestelyje galėsite išsimaudyti natūraliuose jūros vandens baseinuose. Angroje galėsite paragauti įvairių vietinės gamybos sūrio rūšių. Lajes mieste yra įsikūręs banginių pramonės muziejus (Museu dos Baleeiors).

Lagoa do Fogo, arba Ugnies lagūna, – tai Agua de Pau ugnikalnio krateryje susiformavęs ežeras. Manoma, kad ugnikalnis paskutinį kartą išsiveržė XVI amžiuje, jo pakraštyje yra keletas karštųjų versmių.

Sete Cidades – miestelis, įsikūręs vulkano krateryje. Palypėjus į kraterio viršų, atsiveria tikrai įspūdinga panorama.

Banginių stebėjimas – tai pramoga, kurią tiesiog būtina išbandyti viešint Azorų salose. Jums tai kainuos maždaug 40€, o įspūdžiai liks visam gyvenimui. Kelionė motorine valtimi truks maždaug keturias valandas.

Santa Marija sala: pavadinimas kažkur girdėtas, tiesa? Sala garsėja ramybe ir baltais smėlio paplūdimiais. Čia pat galėsite pasimėgauti sultingais šioje saloje užaugintais melionais.

Fajalas yra vadinamas kosmopolitiškiausia Azorų sala. Jos lankytojams rekomenduojama užsukti į banginių industrijos muziejų, apsilankyti gamtos draustinyje Caldeira ir aplankyti Hortos dailės muziejų. Turistams didelį įspūdį palieka žaliasis Fajalo botanikos sodas ir Kapelnijoso ugnikalnis.

Piko sala visame pasaulyje garsėja banginių medžioklės tradicijomis. Laimei, šiandien tokios medžioklės nebėra vykdomos. Piko saloje susipažinsite su vynuogynų kultūra, kuri yra saugoma UNESCO.

Grasiozos sala dar vadinama baltąja sala. Daugybė saloje esančių objektų pavadinimų vadinami baltaisiais: Baltieji kalnai (Serra Branca), Baltasis molis (Barro Branco), Baltieji akmenys (Pedras Brancas). Nuo 2007 metų ši sala yra saugoma UNESCO.

San Žoržas yra viena žaliausių Azoro salų, kitaip dar vadinama Švento Jurgio sala. Ši sala, kartu su Piku ir Fajalu, sudaro salų trikampį. Jei lankysitės Piko saloje, San Žoržą pasieksite įveikę vos 19 kilometrų.

Florešas – tai sala, pasižyminti nepaprastu gamtos grožiu. Florešas dar vadinamas geltonųjų gėlių arba vandens sala. Čia pamatysite aukštas kalnų viršūnes, grėsmingas vandenyno uolas, senuosius vulkanus, daugybę įspūdingų ežerų ir krioklių.

Korvas yra mažiausia Azorų sala. Ji taip pat yra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Saloje siūlomas nardymas, verta aplankyti šiuos objektus: Caneiro dos Meros, Gamela, Baixa do Buraco.