Gvadelupa

Gvadelupa  – įstabaus grožio Prancūzijos kolonija

Gvadelupa – Karibų jūros salynas, priklausantis Prancūzijos užjūrio regionui. Kristupas Kolumbas buvo pirmasis europietis, įžengęs į šią salą, kurią pavadino ispaniško vienuolyno vardu. Gvadelupos salynas apima dvi dideles salas – Grand Terą ir Bas Terą, ir daug nedidelių salelių. Šios salos keliautojus džiugina ryškiaspalve tropine augmenija ir įstabiu povandeniniu pasauliu. Kvapą gniaužiantys paplūdimiai, egzotiška augalija ir augmenija ir gausybė pramogų yra tai, kas keliautojus masina atvykti į Gvadelupą. Tam yra palankūs visi metų laikai – kepinanti saulė ir šiltas jūros vanduo leis jums susikurti nepamirštamą atostogų istoriją.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Įvairiose salyno vietovėse oro temperatūra skiriasi: nuo jūros lygio iki 800 m virš jūros lygio vyrauja labai sausas, pusiau karštas klimatas, kurio vidutinė metinė temperatūra svyruoja nuo 18 iki 22 °C. Vietovėse, esančiose aukščiau nei 800 m virš jūros lygio, klimatas yra labai sausas, šilčiausiais metų mėnesiais temperatūra pakyla daugiau nei 22 °C. Daugiausiai kritulių iškrenta žiemos laikotarpiu, kuomet vyrauja šiaurės vakarų vėjas. Pietinėje dalyje per metus iškrenta maždaug 133 mm kritulių, šiaurinėje dalyje kritulių kiekis yra didesnis. Nors keliauti į Gvadelupą galima ištisus metus, tam tinkamiausias metas – nuo gruodžio iki gegužės mėnesio, kuomet oras yra šiltas ir sausas.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

29

29

29

30

31

31

32

32

32

31

30

30

Vandens temperatūra

27

26

26

27

27

28

28

28

29

29

28

27


ĮDOMŪS FAKTAI APIE GVADELUPĄ

 • Indėnai Gvadelupos salyną vadina „Karukera“, kas išvertus į lietuvių kalbą reikštų „Gražių vandenų sala“;
 • Gvadelupa Prancūzijos kolonija tapo 1635 metais;
 • Gvadelupoje yra aukščiausias Karibų krioklys;
 • Vidutinė gvadelupiečių gyvenimo trukmė – 78 metai;
 • Kiekvienais metais į Gvadelupą atvyksta maždaug 400 000 keliautojų.

KAIP PAŽINTI GVADELUPĄ?

Pažinti Gvadelupos salyną galima įvairiais būdais: keliaujant lėktuvais, keltais, autobusais, dviračiais, taksi ir nuomotais automobiliais. Automobiliai yra nuomojami asmenims, kurie sulaukę 21 metų amžiaus. Salose eismas vyksta kairiąja puse. Jei mėgstate aktyvų laisvalaikį, galite keliauti kalnų dviračiais – Gvadelupoje kelių būklė yra puiki. Pigiausias keliavimo būdas Gvadelupoje – renkantis autobusą, bilieto kaina 1,74€. Dviračių nuoma taip pat nėra brangi.

GVADELUPOS VIRTUVĖ

Gvadelupos virtuvė yra artima Prancūzijos maisto gaminimo tradicijoms. Nors tarp šių virtuvių galima rasti nemažai panašumų, Gvadelupoje maistas yra pritaikytas vietinių poreikiams. Gvadelupos salyne yra persipynusios prancūzų, meksikiečių, indų ir kinų maisto ruošimo tradicijos, kurios Gvadelupos virtuvę paverčia dar įdomesne. Maisto ruošime gausiai vartojamos jūros gėrybės, taip pat labai populiari žuvis. Virtuvėje gausiai vartojami įvairūs prieskoniai, kurie patiekalus paverčia dar kvapnesniais ir skanesniais. Mėsos patiekalai dažnai patiekiami su daržovių ar vaisių garnyru.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Accras – užkandis, pagamintas iš krabų;
 • Poulet boucané – kepta rūkyta vištiena;
 • Matutu-dekrabes – troškinti krabai;
 • Šatru – virti aštuonkojai;
 • La-kreol – žuvies ragu;
 • Budin – aštri kraujinė dešra;
 • Gut-kolombo – kepta laukinė ožkiena;
 • Flan coco – tradicinis Gvadelupos desertas;
 • Ouassous – pagal specialų receptą ruoštos krevetės;
 • Collaloo – kumpio ir špinatų sriuba.

Gvadelupos salos alkoholiniai gėrimai:

 • Planteur – tradicinis punšas;
 • Vietinis romas.

NAUDINGA INFORMACIJA

Dokumentai: trumpoms atostogoms Gvadelupos salyne Lietuvos piliečiams viza nėra reikalinga.

Valiuta: euras.

Kalba: prancūzų.

Kainos: Gvadelupoje kainos yra aukštesnės nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, pietūs nebrangiame restorane kainuos 6-7 eurus, puodelis kavos – 3-4 eurus, 1,5 l vandens parduotuvėje – 2,3 €, kilogramas sūrio – apie 10 €.

Sveikata: vykstantiems į Gvadelupą rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A, hepatito B, suaugusiems rekomenduojama atnaujinti difterijos ir stabligės skiepus. Nepatartina gerti vandenį iš čiaupo.

Lauktuvės: romas, rankomis dažyti audiniai ir drabužiai, nėriniai, pinti krepšiai ir kilimai, saldumynai, kvepalai, papuošalai, kosmetika, sūris.

PRAMOGOS GVADELUPOJE

Nacionalinis Gvadelupos parkas garsėja nuostabiu kalnų kraštovaizdžiu, jei lankysitės šiame parke, tam paskirkite bent pusę dienos.

Les Saintes (Šventųjų salos) – tai nedidelė salų grupė, kuriai pavadinimą suteikė Kristupas Kolumbas. Didžiausia šio salyno sala – Terre-de-Haut, kurioje rasite gausybę restoranų, užkandinių ir smėlėtų paplūdimių.

La Désirade – tai sala, kurioje galima mėgautis ramybe. Tai – nedidelė sala, kurioje galima rasti keletą restoranų ir parduotuvių.

Pointe-à-Pitre yra didžiausias Gvadelupos miestas, į kurį keliautojai vyksta apsipirkti. Čia galėsite įsigyti įvairios unikalios produkcijos ir rasti originalių suvenyrų artimiesiems.

Plage Caravelle – tai nuostabaus grožio paplūdimys, kuriame rekomenduojama praleisti bent porą valandų ar pusdienį.

Pointe des Châteaux žavi įspūdingomis uolomis. Tai yra vieta, kurioje Karibų jūra susiduria su Atlanto vandenynu.

La Grande-Anse – tai dar vienas nuostabaus grožio paplūdimys, kurį verta aplankyti. Jus sužavės skaidrus vanduo, žaluma ir smulkus švarus smėlis. La Grande-Anse paplūdimys yra ideali vieta ramiam poilsiui.

Gvadelupos botanikos ir zoologijos parkas bus tikrai įsimintinas gamtos ir gyvūnų mylėtojams. Vaikščiodami parku galėsite pasigėrėti tropiniais augalais ir egzotiniais gyvūnais. Parke rekomenduojama praleisti 2-6 valandas.

La Soufrière – tai aktyvus stratovulkanas, esantis Bas Tero saloje. Tai yra aukščiausias Mažųjų Antilų taškas, siekiantis net 1467 m. Paskutinį kartą vulkanas buvo išsiveržęs 1977 metais.

Terre-de-Haut sala turistus žavi spalvomis. Čia išvysite įvairiomis spalvomis nudažytų valčių bei namų, – būtent tai ir suteikia salai išskirtinumo.

Marie-Galante sala garsėja įspūdingais paplūdimiais, kurių čia suskaičiuojama iš tiesų nemažai. Saloje rasite muziejų, vėjo malūnų bei cukraus fabrikų.

Jacques Cousteau povandeninis rezervatas yra tikras nardytojų rojus, kuris nustebins net ir visko mačiusius. Siūlomas ne tik giluminis, bet taip pat ir paviršinis nardymas.