Peru

Peru – paslaptingas inkų kraštas

Keliautojai, savo kelionių kryptimi pasirinkę Peru, tikrai pamatys visko. Tai – ir kalnuose įkurtas inkų miestelis Maču Pikču, ir per šimtmečius išlikusios Nasko linijos, ir aukščiausias Titikakos ežeras, kuriame plūduriuoja nendrinės Uros salos. Dabartinėje šalies teritorijoje ilgą laiką gyvavo inkų civilizacija, kurios pėdsakai išliko iki šių dienų. Peru – tai valstybė, apgaubta paslaptimi, dėl ko ji dar labiau žavi keliautojus. Čia lankytinų vietų tikrai nestinga, nemažai jų yra apgaubtos mistikos, dėl ko kelionė tampa dar įdomesnė.

UPS, nieko neradomeKLIMATAS

Peru klimatas skiriamas į tris pagrindines zonas. Pakrantės klimatas dykuminis, kritulių kiekis yra labai nedidelis. Kalnuose vyraujantis klimatas yra gana įvairus, tai priklauso nuo aukščio: žemiau nei 2500 m dienos temperatūra paprastai siekia 18-25 laipsnius Celsijaus, 2500-3500 m aukštyje laikosi 15-25 laipsnių, 3500-4500 m aukštyje maksimali dienos temperatūra tesiekia 15 laipsnių. Į vakarus nuo kalnų vyrauja šiltas ir drėgnas klimatas, čia laikosi vidutinė 26 laipsnių temperatūra.

Vidutinė oro ir vandens metinė temperatūra:

Mėnuo

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oro temperatūra

26

27

26

25

22

21

19

19

20

21

23

25

Vandens temperatūra

20

21

22

22

20

18

18

17

17

17

18

20

ĮDOMŪS FAKTAI APIE PERU

 • Peru yra valstybė, turinti daug naudingų išteklių. Šiandien Peru išgauna daugiausiai cinko, vario ir plieno;
 • Į Europą bulvės atkeliavo būtent iš Peru;
 • Lama yra Peru simbolis. Lamų mėsa ir vilna vietinių labai vertinama;
 • Peru šalies pavadinimas turi daugybę kilmės versijų. Vieni teigia, kad pavadinimą suteikė ispanų užkariautojai, kiti mano, kad pavadinimas kilęs iš indėnų kalbos (lietuviškai „Peru“ reikštų „gausybės žemė“. Taip pat teigiama, kas pavadinimas kilo nuo kečujų žodžio „Pirua“, reiškiančio didelę kukurūzų burbuolę.

KAIP PAŽINTI PERU?

Šalyje yra gerai išvystytas autobusų tinklas, patys peruiečiai taip pat važinėja tokia transporto priemone. Autobusų kompanijų šalyje yra tikrai daug: vienos jų siūlo vos porą maršrutų, o kitos siūlo daugybę įvairių skirtingų maršrutų. Autobusų patogumas priklausys nuo to, kokią kainą norėsite mokėti – sumokėję daugiau galėsite užsitikrinti kur kas didesnį komfortą. Siūlomi ir vidiniai skrydžiai, tačiau kelionės kaina bus kelis ar net keliolika kartų didesnė nei vykstant autobusu. Yra galimybė keliauti traukiniu, tačiau kaina yra gana didelė. Traukiniai nėra vietinių transportas, veikiau tai – turistų pramoga. Jei keliausite taksi, rinkitės tokias kompanijas, kurios yra sudariusios sutartis su viešbučiu, kuriame apsistojote, – tai leis sutaupyti.

PERU VIRTUVĖ

Peru virtuvės pagrindą sudaro nevalyti ryžiai, žuvis ir jūros gėrybės, veršiena, kiauliena, aviena, ožkiena, paukštiena, sūris ir kiti pieno produktai, vaisiai ir daržovės. Šiuolaikinei Peru virtuvei įtakos turėjo indėnų ir ispanų kulinarinės tradicijos, dauguma valgių yra aštrūs. Sriubos neretai verdamos iš lęšių, kepintų svogūnų, pomidorų padažo, pieno produktų, jūros gėrybių. Sriubų receptų yra tikrai daug, jos patiekiamos ir karštos, ir šaltos. Valgoma daug žuvies ir jūros gėrybių, daugiausiai naudojama balta žuvis ir jos miltai, lukštentos krevetės, moliuskai.

Tradiciniai patiekalai, kurių verta paragauti nuvykus:

 • Ceviche – marinuota žuvis, dažniausiai patiekiama si kukurūzais ir saldžiosiomis bulvėmis. Tai – klasikinis Peru patiekalas, kurio receptas naudojamas daugiau nei du tūkstančius metų;
 • Lomo Saltado – kepta mėsa su svogūnais, pomidorais ir ryžiais;
 • Chupe de camarones – tiršta krevečių sriuba;
 • Tamales – virtiniai iš kukurūzų;
 • Papas a la Huancaina – tradicinis šaltų bulvių užkandis;
 • Palta Rellena – pomidorais, svogūnais ir kiaušiniais įdaryti avokadai;
 • Asado – orkaitėje keptas jautienos kepsnys.

Peru alkoholiniai gėrimai:

 • Pisco sour – brendžio ir vynuogių distiliato kokteilis.

NAUDINGA INFORMACIJA

Dokumentai: ES piliečiai, į Peru vykstantys ne ilgesniam nei 90 dienų laikotarpiui, gali keliauti be vizos, pakanka turėti galiojantį pasą.

Valiuta: solės (PEN), išvertus į lietuvių kalbą tai reikštų „saulės“. 1 PEN atitinka 0,27 €. Valiutą palankiausia keistis „casa de cambio“ keityklose, jose kursas yra geresnis nei bankuose.

Kalba: ispanų, kečujų, aimarų.

Arbatpinigiai: arbatpinigiai neretai yra įtraukiami į sąskaitą, jei ne, įprasta palikti 10 procentų nuo išleistos sumos.

Sveikata: nors vykstant į Peru privalomų skiepų nėra, tačiau rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, pasiutligės, vidurių šiltinės ir geltonosios karštinės.

Saugumas: saugokitės kišenvagių, su savimi neturėkite labai vertingų daiktų, nesėskite į neaiškius taksi, nevaikščiokite vieni tamsiu paros metu.

Kainos: Peru kainos yra mažesnės nei Lietuvoje. Pietūs restorane kainuos maždaug 4-5 eurus, butelis alaus – iki 2 eurų, vandens buteliukas – 0,4-0,5 €.

Lauktuvės: rankų darbo drabužiai, pagaminti iš lamų vilnos, vaikiškos pirštinės-lėlės.

PRAMOGOS PERU

Lima – Peru sostinė, kuri yra vienas didžiausių Lotynų Amerikos miestų (Limoje gyvena apie 9 milijonus žmonių). Centrinėje aikštėje pamatysite didžiulę katedrą, aplink ją – barokinio stiliaus namus. Viena didžiausių Limos senamiesčio įžymybių – šv. Pranciškaus vienuolynas.

Ikitosas – tai miestas, kuris labiausiai žinomas kaip Peru Amazonės sostinė. Šį miestą galima pasiekti tik lėktuvu arba plaukiant upe. El Velen – tai plaukiojantis miestelis, kurį galima pamatyti pakeliui į Ikitosą.

Kuskas – kolonijiniais pastatais žavintis miestas, kuris XI amžiuje buvo įkurtas inkų. Kadaise Kuskas buvo imperijos sostinė. Šiandien Kuskas turistus žavi siauromis gatvelėmis, inkų statulomis, statytos inkų valdovo Pačakuteko garbei. Netoli Kusko galite pasigrožėti inkų runomis, Saskaihuamano ir Kenko šventyklomis, amfiteatru ir Pukos Pukaro tvirtove.

Pisako turgus garsėja gyvybingumu ir spalvomis, turguje vietiniai gyventojai prekiauja arba keičiasi prekėmis.

Šventasis inkų slėnis stebina vaizdingais miesteliais, žemės ūkio terasomis, spalvingomis bendruomenėmis ir archeologinėmis vietovėmis.

Tumbesas – miestas Peru šiaurės rytuose, kurį labiausiai garsina paplūdimiai.

Naskos linijos – tai milžiniškos figūros, kurios prieš du tūkstantmečius buvo išraižytos žemės paviršiuje. Naskos linijas sudaro 300 geometrinių raštų, 70 augalų ir gyvūnų bei 800 linijų. Šiuo įdomiu objektu galima pasigėrėti pasirinkus apžvalginį skrydį.

Čaučilos kapinės – gana kraupi vieta, nes čia atvertuose kapuose galima pamatyti griaučius su dar regimais audiniais. Kapinės yra įrengtos sausiausioje pasaulyje Atakamos dykumoje, kurioje ilgą laiką išsilaiko tai, kas mirę.

Andų kapų muziejus garsėja paauglės mergaitės, Chuanitos, užšaldytu kūnu. Ji, kaip ir daugybė kitų vaikų, XVI a. buvo paaukota inkų.

Arekipa – antrasis pagal dydį Peru miestas, kuris žavi kalvomis ir snieguotais vulkanais. Miesto senamiestis yra saugomas UNESCO, čia rekomenduojama pamatyti Jėzuitų bažnyčią ir barokinę katedrą, Santa Katalinos vienuolyną. Arekipos apylinkių laukuose gyvena vikunijos ir guanakai, fermose ganosi alpakos ir lamos.

Titikaka – aukščiausias pasaulio ežeras, neabejotinai viena didžiausių Peru įžymybių. Šis ežeras plyti 3800 m virš jūros lygio. Įdomu tai, kad ežeras yra pilnas gyvenamų salų, į kurias galima nuplaukti. Kai kurios „salos“ yra surištos iš šiaudų, ant kurių pastatyti šiaudiniai nameliai jūrų kiaulytėms. Šie graužikai Peru yra valgomi, paruoštos jūrų kiaulytės yra įtrauktos ir restoranų meniu („Cuy“).

Siljustanio bokštai yra visai šalia Titikakos. Bokštuose buvo laidota inkų aukštuomenė.

Maču Pikču – žymiausias inkų miestas, kuris gali būti pasiekiamas keliaujant traukiniu. Mieste rasite lygią ceremonijų aikštę tarp aštrių kalnų, taip pat ir kukurūzų sandėlius. Iki šių dienų labiausiai stebina Maču Pikču pastatai, kurie laikomi tikrais architektūriniais stebuklais. Kai kurie akmens luitai sveria net 50 tonų!